| UmbraDeVulpe a întrebat:

Unde trebuie tinute legumele uscate ca sa nu se faca viermi? Si orice care e uscat

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Intr-un dulap in partea de jos, in cos de paie sau hartie, sa fie intuneric si uscat, nu lumina sau umezeala.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cu placere.Mai poti sa pui in cutii de carton din astea folosite in supermarketuri.Eu vad de obicei angajati pe la lidl etc. care elibereaza rafturile, punand toate cutiile in carucior. Si cand intreb daca pot lua cateva, nu sunt refuzata niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Daca is uscate nu fac viermi, doar daca mucegaiesc, dar nici atunci, fac ciuperci.
Asa ca trebuie tinute la loc racoros si uscat, daca e umezeala deja prind mucegai.
Despre viermi nu am auzit sa faca legumele uscate viermi, asta daca is uscate bine.
Cauta locuri unde nu-i umezeala sa fie loc uscat, cit mai uscat cu atit se mentin alea mai bine.

| lpavel a răspuns:

La rece si intuneric!

| HeadShotXXX a răspuns:

In beci preferabil