| Madayna a întrebat:

Urmeaza sa tin post o saptamana, ce as putea manca la micul dejun si in restul zilei? Dati-mi niste idei, exclus cele din magazine, vreau sa le prepar eu.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Cartofi prajiti happy Eventual cu ketchup daca iti place. Sau doar cu sare.
Zacusca. Vezi reteta pe net.
Fructe. Salata de fructe sau compot happy
Miere. Paine prajita cu miere la micul dejun. Sau chiar cu gem/dulceata.
Clatite. Da, se pot face de post. Am incercat eu inainte de Craciun. Pui apa minerala in loc de lapte. Si oua nu mai pui. Apa minerala o folosesc mereu de fapt. Le face pufoase.
Sarmale de post. Varza cu mamaliga. Mamaliga cu mamaliga laughing) Mamaliga cu mujdei de usturoi oh go on
Aaa da. Mujdei de usturoi happy Yummy! Pe paine prajita.
Orez cu legume. Salata de vinete. Exista pateu de post.
In loc de unt poti incerca margarina. Dar nu stiu la ce sa o folosesti. Pe paine daca vrei. Sau in clatite ca sa le mai ingroase daca e nevoie. Sa nu se lipeasca.
Au falafel la Springtime happy Sau poti face in casa. Poate gasesti reteta pe net. Dar daca vrei neaparat lipie trebuie sa te duci la magazin.
Ciorbe. Cu orice in afara de carne. Ciorba de fasole, de legume, de ceapa etc.
Humus daca iti place. Mama il prepara in casa. Gasesti pe net reteta. Pastele cu sos de rosii sau de ciuperci.
Ciulama de ciuperci cu mamaliga.
Spanac. Foietaj cu spanac. Foietajul in cumperi. Mazare. Fasole.
Ar trebui sa existe si gogosi de post. Nu stiu exact din ce sunt facute gogosile.

9 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Mic dejun:Covrigi cu ceai,gogosi cu gem,musli cu lapte de soia.
Pranz: supa de rosii cu fidea,ciorba de legume,supa crema de legume; fasole batuta,mancare de mazare,mancare de fasole verde,ghiveci,varza calita cu mamaliguta, falafel, humus.
Seara:musaca cu soia granule, paste cu sos de rosii si ciuperci, zacusca.

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna:la micul dejun o salata de fructe, rosii, paine fripta(daca ai cum sa o frigi)cu unt si/sau gem.In restul zilei sarmale de orez, ciorbe de diverse legume, sarmale cu soia, varza fiarta, optiunile sunt multe. Funda!

| Madayna explică (pentru Doctorfishadi):

Untul este de post?

| Doctorfishadi a răspuns:

Da asa e majoritatea unturilor nu sunt de post, ca sa fii sigura incearca margarina.La ea ma gandeam, dar asa patesti cand scrii cu mintea in alte parti.

| FumulTigarii a răspuns:

La micul-dejun poti servi:
-pateu vegetal
-salata de legume
-paine prajita cu gem
La pranz:
-chiftele din soia cu salata de varza
-varza fiarta
-salata de vinete(daca ai vinete in congelator de vara trecuta)

Si seara eventual fructe happy

| Vivi267 a răspuns:

Pai eu ti-as recomanda pentru micul dejun : ceaiul, pateul vegetal Bucegi, legume, si depinde ce ai in frigider...