| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, as vrea sa incerc o reteta si nu stiu care...as vrea sa o pot face eu si cu varul meu tinand cont ca avem 12 ani.( fara chestii de genu' omleta si lapte cu cerealelaughing va rog)Multumesc.

4 răspunsuri:
| AnMa a răspuns:

Inghetata cu cacao Ingrediente:

- zahar 150g
- doua linguri cu faina
- doua linguri de cacao
- apa 250ml
- patru oua
- patru linguri de zahar

Modul de preparare:

Se amesteca cele 150g de zahar, faina, cacao si apa la foc mic pana se face ca o ciulama, apoi se pune la rece. Intre timp se bat spuma albusurile de la patru oua cu patru linguri de zahar, Amestecati cele patru galbenusuri ramase in compozitia cu cacao, apoi adaugati albusurile si se incorporeaza usor. Puneti inghetata la rece in castronase sau pahare si lasati-o cateva ore in congelator.

sau

Rafaelo
Zilele trecute am rasfoit impreuna cu mama caietul ei de retete si am dat peste reteta de "Bomboane Rafaelo...Raffaelo.Raffaello" cu 3 titluri pentru ca tanti de la care a luat mama reteta nu stia exact cum se scrie, daca sa o ia pe varianta romaneasca, italieneasca sau o abordare proprie si personala laughing

Vorba mamei "mai stii cum te amageam prin '90 si ceva ca asta e Raffaello adevarat?" Si asa era, ne amagea pe mine si fratele meu ca e "pe bune" si sincera sa fiu, chiar si acum, la mai bine de 10 ani distanta, chiar cred ca seamana foarte tare cu reteta adevarata!

Pt Raffaello avem nevoie de:
- 150g zahar pudra cu vanilie
- 200g lapte praf
- 200g nuca de cocos
- o tabla de unt
- 2 foi de napolitane cu vanilie
- 100g migdale intregi

Acestea fiind spuse, mixam untul impreuna cu zaharul pudra pana obtinem o spuma, adaugam laptele praf, nuca de cocos si cele 2 foi de napolitane maruntite bine-bine.In ceea ce rpiveste foile de napolitane, eu prefer "foile pentru vafe" de la Vel Pitar, care sunt fine si foarte sfarmicioase, perfecte pentru ce avem nevoie. Obtinem o pasta pe care o tinem 30 de min la frigi. Din pasta luam cate putin, punem o migdala in centru si facem bilute pe care le dam prin nuca de cocos.

Desi e ceva de munca (ca si la toate prajiturile facute bucata cu bucata) eu zic ca merita si ca rezultatul va fi peste asteptari: chiar are gust de Raffaello si... chiar arata a Raffaello:

| AnonimulNr2564 a răspuns:

Lapte de pasare este destul de simplu cauta reteta pe net.

| Rallucadela a răspuns:

Orez prajitbig grin.este f simplu si daca esti isteata reusesti sa pui si niste condimentehappy...Succes!

| hitron a răspuns:

Nu stiu daca ati incercat "Trasa-n rom"!? Sunt niste clatite in pepene. Foarte bune! Se gasesc de cumparat numai in Vama Veche, la mare. Uite aici reteta: http://adprice.ro/cum-sa-fac-trasa-n-rom-ca-in-vama-veche/ si chiar e simpla rau de tot. O sa va placa :)