| Phantasm a întrebat:

Salut.
Mi-am luat niste gainere de la ON (Serious Mass 5.4kg) si as vrea ca sa va intreb daca ar fi ok sa le iau imediat cum incep antrenamentul (tinand cont ca nu am facut sala de 10 luni)
sau mai degraba sa le iau la 1 luna asa dupa ce incep antrenamentul ca sa imi intru putinel in forma. sa trag mai mult, etc.

Si voiam sa va intreb cum ar fi mai recomandat sa-l iau.
tinand cont ca acest gainer are 1250 calorii pe portie (2 cupe) ma gandesc ca este putin cam mult tinand cont ca eu vreau sa-l fac si in lapte, sa mai pun ceva in el gen banane, fructe congelate etc, ca sa mai adaug un surplus de calorii. Astfel ma gandeam ca ar fi mai bine daca as lua o cupa imediat dupa antrenament si una inainte de culcare... nu stiu ce sa zic, poate imi dati voi vreun sfat.

si inca ceva, daca se poate.
as dori sa imi faceti o reteta pentru un shake cu multe calorii...
gen 1 cupa proteine in lapte, unt de arahide, banane, etc.
singurul lucru de care nu sunt sigur este acela ca nu ar merge daca as pune lapte apoi sa pun banane si unt de arahide... ba chiar aveam de gand sa pun si niste inghetata. laughing imi ziceti voi daca este mai ok sa pun apa.

anyway, sper ca ati citit tot. Dau funda si vot la cel mai bun raspuns. bafta :*

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai destule calorii din serious mass + ce mai mananci tu?

Tu vrei masa musculara sau grasime? Daca vrei muschi, sunt destule calorii.

daca vrei dupa antr, nu pune lapte, laptele incetineste absorbtia si asta NU e ok dupa antr ( dupa antrenament ai nevoie de absorbtie cat mai rapida )

seara sau in restul zilei, poti sa pui lapte

nu pune fructe sau altele, ca risti sa te strici la stomac, le poti manca separat.

In restul zilei ce mai mananci?