| daana a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti o cura de ingrasare eficienta. Nu stiu in ce cantitati sa mananc. O sa va dau exemplu de o zi in care mananc normal. Dimineata 2 felii de paine cu pate|gem|branza topita, la amiaza 1-2 felii de paine cu o farfurie de ciorba, intre mese o banana|un mar|o ciocolata calda, cateodata mananc cartofi prajiti cu ochiuri la amiaza(dar tot cu o felie de paine), iar seara spaghetti|paine cu gem|salam|ciorba. Mentionez ca cu ce mananc eu sunt subponderala. Am 18 ani. E prea putin pentru varsta mea? E normal la 18 ani sa ai 38 kg? Am facut toate analizele si sunt sanatoasa, am facut si control endocrinologic. Nu stiu cat de mult sa mananc. Pana acum am mancat si mai putin. La mine e vorba de cantitatea pe care o mananc. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca mananc normal pentru varsta mea. (si daca vreti sa-mi spuneti cum mancati voi).

9 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Cand ai facut analizele medicul nu ti-a recomandat ce regim alimntar sa urmezi? (asa ar fi fost normal)
Mai bine faci o cura cu vitamine si multiminerale.Sunt vitamine speciale care cresc pofta de mancare, totusi trebuie luate sub indrumarea unui medic.

| Sin a răspuns:

Interesant laughing painea multa duce la anemie.
Dar chipsuri, bauturi acidulate, mancare gen fastfood(ca sa nu mai vorbim ca majoritatea produselor de la MC sunt pe baza de paine) si alte porcarii sunt sanatoase? Unii chiar vorbesc fara sa gandeasca.

| Sin a răspuns:

Piticaaa fara suparare draga mea, stii tu ceva ceva dar nu prea ai nimerit-o.Lipsa de fier duce la anemie (mai precis pierderea globulelor rosii, ele contin fier)., nu consumul de paine.Painea contine fier ceea ce e necesar organismului.(cea alba contine mai putin fier, cea integrala e bogata in fier)
Painea in sine NU duce la anemie.
Am vrut sa-ti atrag atentia ca te contrazici. O sfatuiesti sa manance produse fastfood (hamburgeri cu doua felii de paine) dar ii spui sa renunte la paine.
E bine ce manca ea, doar ca trebuie sa-si sporeasca apetitul si sa incerce sa manance mai mult.
Nu are rost s-o sfatuim sa isi dea sanatatea peste cap cu produse fastfood, chipsuri doar pentru ca vrea sa se ingrase.

| Piticaaa a răspuns:

38 de kg la 18 ani? Eu am 15 si am 48straight face adica ma rog...eu incerc sa slabesc. Trebuia sa mentionezi si inaltimea ta, oricum ar fi nu e deloc bine. Eu zic sa dai multe ture pe la McDonald's. Papa si tu niste cipsuri, ciocolata etc. Am un prieten care era grasan acum cativa ani, fiindca tatal sau lucreaza la Pepsi. Si de cand s-a oprit din baut sucuri acidulate a slabit super mult. Asa ca... bea si tu niste Fanta, Pepsi, Cola etc. Sunt 100% sigura ca tot ce am scris ingrasa. Si inca ceva, vad ca pui accentul pe paine. Nu iti recomand prea multa, fiindca duce la anemie. Si nu te ajuta cu nimic.

| Piticaaa a răspuns:

@Sin, chiar era nevoie sa specific ca nu sunt sanatoase? Really?straight face Si da, e problema ta daca nu ma crezi, dar painea duce la anemie. Eu sunt anemica, normal ca stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si inaltimea pe care o ai in concordanta cu greutatea. Poti sa ai 18 ani, 38 de kg si in jur de 1 m 50 si esti ok. Daca esti slaba si nu esti multumita, nu prea sunt in masura sa-ti dau un sfat pe tema asta insa mananca ce-ti place si nu exagera ( nu baga in tine pana ti se face rau ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as manca ce mananci tu as slabi 15kg in 4luni...cu mancarea asta eu tineam cura de slabire.

| EoFetitza a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa consulti un medic(nutritionist sau.). el iti va da un regim daca este necesar. si apropo ca sa afli greutatea ideala trebuie sa stii ce inaltime ai si ce greutate ai.si sunt unele teste pe internet in care scrii greutatea si inaltimea si iti spune daca esti supra- normo- sub- ponderal...si iti spune si care ar trebui sa fie greutatea pentru inaltimea ta http://www.doctor.info.ro/calculator_greutate_ideala.html aici ai un test (cum spuneam mai sus) sper sa iti fie de ajutor!