| daana a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti o cura de ingrasare eficienta. Nu stiu in ce cantitati sa mananc. O sa va dau exemplu de o zi in care mananc normal. Dimineata 2 felii de paine cu pate|gem|branza topita, la amiaza 1-2 felii de paine cu o farfurie de ciorba, intre mese o banana|un mar|o ciocolata calda, cateodata mananc cartofi prajiti cu ochiuri la amiaza(dar tot cu o felie de paine), iar seara spaghetti|paine cu gem|salam|ciorba. Mentionez ca cu ce mananc eu sunt subponderala. Am 18 ani. E prea putin pentru varsta mea? E normal la 18 ani sa ai 38 kg? Am facut toate analizele si sunt sanatoasa, am facut si control endocrinologic. Nu stiu cat de mult sa mananc. Pana acum am mancat si mai putin. La mine e vorba de cantitatea pe care o mananc. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca mananc normal pentru varsta mea. (si daca vreti sa-mi spuneti cum mancati voi).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| missouri a răspuns:

Wow. Dar chiar esti slaba.Cred ca aveam 38 kg in clasa a VI-a. oh go on
Pai, in primul rand, pentru o cura de ingrasare, nu-ti recomand Fast-Food-ul. Iti distruge organismul.
Nu pot sa cred.Adica tu mananci destul de mult. Poate ca asa e organismul tau. Nu stiu ce sa zic.
Depinde si ce inaltime ai.Ca nu conteaza varsta.
Trebuie sa ai macar intre 1, 48 - 1, 52 ca sa fie cat de cat o greutate normala.
Iti recomand sa nu mai adaugi alimente la lista asta, pentru ca e deja prea mult.Si s-ar putea ca sanatatea ta sa o ia la fuga.straight face Ceea ce nu-ti doresc.

Multa bafta! :*

| Drinni a răspuns:

Ia niste vitamine in primul rand, apoi incearca ca dupa fiecare masa sa stai in pat cat mai mult, sa mananci multa paine, multe dulciuri, carne.mananca fast-food cat de mult ai ocazia si ia suplimenta alimentare...merge cu siguranta eu asa m-am ingrasat pentru ca eram in situatia ta. fundita?

| Dia a răspuns:

Salut.:*
Eu M-am chinui 3 luni sa dau 3 kg jos, si din putina neatentie am pus totul la loc intr-o lunastraight face. Ma ingras usor.
Pai mananca multa paine, pizza, mancare Fast-Food.incearca sa faci un sport feminin care iti face muschi [de ex handbal, gimnastica.etc]

Uite cum mananc eu [si am 12 ani]
Dimineata 2 felii de paine cu sunca/pate/gem/...
La amiaza: 1-2 felii de paine/ ciorba/felu`2.
Intre ele mai mananc fructe. sau dulciuri.
Si seara o felie de paine unsa cu ceva.

La 18 ani 38 de kg nu e normal...pr mea e pe clasa a 5-a si are 42 de kg si arata foarte bine.

Succes in continuare happy

| cяιss a răspuns:

Vrei sa te ingrasi? hm.ciudat multi vor sa slabeascalaughing
baga mult fast-food si vei ajunge obezahappy
daca asta iti doresti.

| onlymeme a răspuns:

Ar trebui sa mananci mai multa paine, dimineata in afara de cele 2 felii de paine mai poti manca un iaurt, dupa amiaza poti manca carne (mai multa carne)si asta pe langa felul 2.
seara e ok sa mananci spaghetti dar nu e bine chiar o felie de paine cu gem prea putin o felie de painehappy
si am mai auzit, dar nu stiu cat e de adevarat ca te ingrasi si mancand dulciurihappy
multa baftawinkingfunda?laughing