| daana a întrebat:

Voi ce mancati in fiecare zi? Si in ce cantitati? Eu sunt subponderala si nu stiu cum sa mananc sa fiu normala. Va intreb pe voi pentru ca sigur sunteti normali. Mancati 2 feluri la amiaza? Cate felii de paine? Eu mananc o felie de paine. E prea putin, nu?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Mananc paine dar foarte rar asta cand mananc un fel de mancare cu sos.
in general mananc:
de dimineata ( ora8-9): o cafea si un corn sau lapte cu cereale
la paranz(ora2) o salata si carne la gratar sau peste la cuptor sau paste fainoase, nu in cantitati mari.
de desert mananc fructe.
pe la ora 5-6 mananc un iaurt
seara (ora 9-10) o supa si carne sau peste la cuptor dar fara sosuri,
pentru desert fructe sau iaurt natural.
in general mananc doar un fel de mancare si doar o portie.
incearca sa nu mai manaci grasimi, prajeli si dulciuri. iti va fi greu la inceput dar te vei obisnui.

| dulcik a răspuns:

Eu mananc asa
Dimineata bine beau o cafea decofenizata dupa care mananc un ou fiert sau un iaurt/ori cereala cu lapte,
la pranz mananc o fripturica cu salata de rosi sau o salta de legume, mai mananc cateodata peste fiert/fript, salata de legume, mai mananc si cate o farfurie de supa, o farfurie de orez basmati cu ficat de pui pe gratar, ori paste cu legume, etc
iar seara mananc salate de fructe, de legume, ori un iaurt, ori o pulpita de pui pe gratar sau fiarta, dar de cele mai multe ori salate si iata ca am la 1 70 47 de kg si ma ingrasasem intr-un timp si facusem vreo 52 bine ca nu se observa dar na am tinut o cura de slabire si in mai putin de o luna fara sport am dat jos toate kg depuse

| Roxss a răspuns:

Fa-ti un test daca intr-adevar esti subponderala.
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/greutate/
Si poate asa este ogranismul tau.Nu trebuie acum sa mananci foarte mult dintr-o data. Apetitul ar putea creste si nu cred ca totusi vrei sa ai un apetit prea mare.Iti spun din experienta.Incerca sa respecti mesele principale. Mic dejun. Poate cereale cu lapte, eu asa mananc sau un sandwich.La pranz mananca tot din farfurie.Si nu e nevoie sa mananci multa paine, o felie e de-ajuns si eu tot asa mananc sau chiar mai putin.Seara incerca totusi sa nu mananci prea mult, asta e si pentru sanatate.Adica cu 2 ore inainte sa te culci stiu ca nu e bine sa mananci.:-?
Important e sa mananci si sanatos, nu doar sa arati "normal". Poate ca nici nu esti subponderala cum spui... oricum, incearca sa nu te mai gandesti la asta.Si sfatul meu e:Mananca sanatos!
PS:Nu uita, respecta mesele principale ale zilei!