| bestfully a întrebat:

Voi ce mancati intr-o zi? Sunt subponderala si vreau sa vad ce si cat mananca intr-o zi o persoana cu o greutate normala. Sunt curioasa. Eu de exp mananc o felie de paine la masa, si arat ca o scandura. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog sa-mi spuneti ce mancati voi intr-o zi la o masa: de exemplu dimineata 5 felii de paine cu unt, la amiaza 2 feluri-friptura si cartofi cu 3 felii de paine, iar seara ciocolata. Am nevoie de niste exemple de diete. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| strengaritzza a răspuns:

Multe proteine, carne, paste fainoase. Tot ce contine grasimi. Inca ceva, iti mai dau ceva ce contine multe grasime, oul de rata, carnea de rata in general este o carne grasa happy. Poti sa consumi si d-aia. Si eu sunt slaba, nu mananc paine, in schimb mananc orice, de la sarmale, slanina, caizer. tot ce apuc. Pizza, shaorma. Uite mananca si u ce mananc eu. Desi nu sunt niste mancaruri prea sanatoase, dar probabil o sa te aduca la greutatea dorita de tine. Si cand atingi greutatea dorita, mananca normal, salate, fructe, pui, vita. Chestii de genu. Di fructe mai sunt bune, bananele, strugurii, pentru-ca sunt fructe cu un continut ridicat de zahar. Te'am ajutat? Merit o Funda? Multumesc! :*

| KodrutZ a răspuns (pentru strengaritzza):

Esti bolnava la cap. NU mezeluri, NU fast-food!

7 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Iti spun eu cum m-am ingrasat:cate 2 capsule de spirulina dupa fiecare masa

| KodrutZ a răspuns:

Pe cit posibil fara piine, poate doar daca ti-o faci tu. Par example:
- Dimineata: brinza de vaca cu un ou fiert si o rosie, inainte de masa cu vreo juma' de ora o lingurita de miere
- Prinz: cartofi fierti dati la cuptor (ii tai sferturi), dupa ce in prealabil au fost tavaliti prin ierburi (maghiran, oregano, busuioc si cimbru) si boia dulce cu 150 g fileu de peste afumat (doi pesti practic)
- Seara: inca o portie de brinza de vaca, eventual o salata de ton cu rosii si ceapa si o bucata de lipie de griu incoltit (home made, se face la rece in blender, e extrem de sanatoasa, hranitoare si tine mult timp)
De-a lungul zilei macar o banana, o caisa si vreo doua mere.
La prinz uneori 3 oua cu smintina si salata de rosii, doar ca la asta se maninca si destul de multa piine asa ca incerc sa nu maninc de mai mult de 2 ori pe saptamana asa ceva.
Daca vrei sa te ingrasi SANATOS nu trebuie sa maninci mult, ci BUN (nu neaparat ca gust, ci ca nutrienti si calitate a produselor folosite).
P.S. Nuci, miere, alge - neaparat sa le ai in alimentatie si sa le consumi de cel putin 2 ori pe saptamana. Mierea e de consumat zilnic, ca si nucile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti anorexica pe fond nervos. spune-le parintilor sa te duca la un psiholog.

| guardian18angel a răspuns:

Eu dimineata, de obicei, ma duc pe la o cafea, cand am ocazia, si mananc cate-un sandvich (mare) alaturi de o cafea. Sandvich-ul poate avea de toate, de la bacon si cartofi prajiti, pana la ou ochi si, cascaval si salata happy. Daca nu, atunci multe cereale dimineata.

La pranz mananc ceva consistent sa-mi ajunga, indiferent ce-o fi, ca e o mancare de fasole cu ceva carne sau mezel, ca e piure cu ceva pulpe, sau orice altceva, dar niciodata un singur fel de mancare, mereu combinat. Seara imi fac ori cartofi copti cu unt sau smantana, ori ma apuc sa-mi fac paine-n ou si sa mananc la un film, ori... nu stiu.

Ma rog, eu mai si sar peste mese happy dar cam asa ar fi normal. Si... si eu sunt destul de slab, dar chestia asta poate fi si de la metabolism. Am avut o fosta prietena care... oricat ar fi mancat, nu se ingrasa, iar asta tinea de ani de zile.

Ma rog, nici ea nu manca foarte mult, ci doar avea ceva episoade, deci poate exagera.

Sfatul meu? Mananca ce-am zis mai sus, nu e mancare rea :p si fa si un pic de miscare, sa nu canalizezi toata mancarea chiar in locuri nedorite, ci mai degraba intr-o musculatura okay happy si... ma rog, oriunde mai vrei tu sa pui :p

Ideea e sa mananci echilibrat, nu foarte putin sau foarte mult.

| ketanal a răspuns:

Pai tu mananci o felie de paine la masa, dar cu ce?
Cred ca este important sa mananci regulat si sanatos, nu incepe sa bagi junk food la greu, ca nu faci decat sa-ti strici sanatatea. Nu sari peste mese, iar intre mese rontaie ceva, gen la 11 un mar, la 16 un iaurt. Metabolismul tau se pare ca este foarte rapid, incearca sa-l tii antrenat.

| Anka07 a răspuns:

Pai dimineata(ora 10, acum in timpul scoli ora 7) la mine e clar :cafeaua, am o problema ca sunt dependenta de ea.
Mai mananc la ora 11, 12: depinde o banana, sau corn.La ora 14-15 mananac salata sau depinde ce face mama supa. Si mai mananc daca mai imi vine foame la ora 17-18.Dar eu dupa 19 nu mananc deloc mancare!
Asa mananc eu!