| oana_gradinareanu a întrebat:

Voi cum decorati coliva? Ca m-am plictisit de combinatia zahar pudra – cacao...

Răspuns Câştigător
| stardeea a răspuns:

cu nuca de cocos rasa, bomboane de ciocolata mici

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Coliva este o mancare simbolica legata de cultul mortilor, de aceea ca aspect trebuie sa pastreze o anume sobrietate, mai ales cand este vorba de o inmormantare. Exista ocazii cand se poate apela la o decorare mai colorata(de Mosi, de exemplu), dar si in aceste cazuri nu trebuie sa lipseasca insemnele religioase.Cu putina fantezie se pot obtine efecte deosebite.Magazinele dispun de o gama larga de bomboane colorate de diferite forme si marimi.Iti sugerez sa asezi pe platou in jurul colivei bomboane rotunde una langa alta obtinand astfel un colier.Pe suprafata colivei poti desena cu aceleasi bomboane crucea si cateva flori, cercuri, raze de soare. Daca esti talentata poti confectiona din carton sabloane cu ingerasi peste care sa presari nuca de cocos.Ideile iti vor veni pe loc, timp si dispozitie sa ai. Mira

| ady48 a răspuns:

Cu toate ca fac coliva destul de rar, eu o decorez cu bombonele colorate si cu feliute subtiri de mar rosu(pe margini)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pun coliva direct in pahare de unica folosinta si ornez cu bombonele mici colorate, apoi impachetez tot paharelul in folie de plastic transparenta; nu se mai deranjeaza in timpul transportului, este mai igienic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pun cacao si bonboane. Uneori, gasesc bonboane poleite in argintiu, alea arata destul de bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pun zahar pudra si jeleuri tocate... sunt destul de vesele.