| matrix100 a întrebat:

Vreau sa fac portocale la blender....are rost sa pun si cojile? happy Adica contin ceva substante nutritive sau sunt acoperite cu pesticide si alte porcarii? Multumesc pentru sfaturi si ajutor

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Coaja portocalelor și a lămâilor nu mai este pentru consumul uman, scrie asta la multe dintre ele, fiindcă sunt stropite.
http://stirileprotv.ro/......cvent.html
În plus uleiul pe care îl conține, în cantitate mai mare, îți poate arde buzele. Eu am pățit-o când am băut la o terasă un suc din ăsta, aveau un aparat profesional de stors și puseseră portocalele cu tot cu coajă. Am avut buzele amorțite o zi întreagă :))

5 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Nu pune coaja. Oricum cred ca ii strica gustul si face bautura mai amara

| brokxy a răspuns:

Vaiii nuuu punee ca devine acru ca naiba. Da si baga tot felul de substante pe coaja

| Dalmore a răspuns:

Coaja e injectata, stropita, nu e comestibila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor
Curata portocalele de coaja, baga-le acolo la blender, si incearca sa mananci coaja aia asa, goala, si vezi ce gust are.
Cum naibi sa mananci coaja de portocala?

| mihai69 a răspuns:

Și totuși există și portocale și lămâi cu coaja „curată", marcate ca atare la raftul magazinului. Iar puțină coajă chiar aduce gust și aromă unui fresh din citrice.