| danutadani65eee a întrebat:

Deci am și eu o întrebare : As putea sa fierb cojile de portocale și sa fac infuzie cu ele pentru ten?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Nu mi-ai pune coji de portocale sau lamai pe fata, cu atat mai putin fierte, tinand cont ca in vitrinele unor aprozare/alimentare/maganie scrie "Inainte de consum, citricele trebuie spalate cu atentie"... pentru ca sunt pline de chimicale pe coaja sa se pastreze cat mai mult si sa arate frumos.

| DumitruS a răspuns:

Eu nu ma pricep la cosmetice dar iti zic o singura chestie. Tine cont ca in zilele noastra, toate fructele, inclusiv portocalele sunt stropite cu diverse rahaturi ca sa tina cat sunt transportate de unde sunt produse pana in tarile unde se consuma.

Citricele sunt convins ca sunt stropite mai ceva ca in cazul altor fructe pentru ca aici nu consumi coaja. Deci esti sigura ca vrei sa-ti dai cu chestia aia pe fata?

| DonGiani a răspuns:

Încearcă și vezi. Poți?

| acidelic a răspuns:

Esti prea frumoasa, nu cred ca 'ti trebuie

| JohnMcPraise a răspuns:

Poti folosi coji de portocale, dar din pacate portocalele comercializate in ziua de azi au foarte multe chimicale in coaja pentru a se mentine pe parcursul transportului. As recomanda coji de Lime (sunt mai putin toxice pentru ca supply and demand e mai mic).