| Sfaterly a întrebat:

Vreau să fac slime. Am un tub de lipici lichid dar detergent nu mai am. Si nici borax sau glicerina boraxata. Cu ce pot face altceva? Ce ingredient conține detergentul? Poate găsesc altceva prin casa ce conține chestia aia. vreau o rețeta.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Wheizii a răspuns:

Uite aici cum faci slime fara borax, vezi ca e in engleza site-ul, daca e ceva imi dai mesaj iti traduc eu sau dai tu sa-ti traduca pagina. http://www.wikihow.com/Make-Slime-Without-Borax Bafta cu slime-ul :)

| Sfaterly explică (pentru Wheizii):

Știu engleză, mersi! happy

| Dumitru_Vali_1972_87Z6 a răspuns (pentru Wheizii):

Uite si aici gasesti BORAX la punguta de 500g!
https://www.metalochimice.ro/borax-500g

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cere detergent de la mama sau de la o vecina.
In fiecare casa se spala hainele tongue

| Sfaterly explică (pentru Bula):

Am detergent laughing dar nu Persil. Cică numai cu din asta funcționează.

| Odetto83 a răspuns (pentru Sfaterly):

Merge cu de toate

| Panait_Alexia_2003 a răspuns (pentru Sfaterly):

Mai merge și cu Firmil de la LDL

| Odetto83 a răspuns:

Poti folosi si detergent pudra pe care il amesteci cu putina apa insa daca nu ai poti folosi alti activatori ( care,, leaga,, slimeul) precum acetona, insa ea este toxica asa ca poti folosi solutie pentru lentile de contact...
Detergentul trebuie sa contina BORAX.
Cauta pe Youtube,, activator de slime,, si vei vedea retete cat de cat accesibile...
Sper ca te-am ajutat.