| ღCuteღKissesღ a întrebat:

Vreau si eu cateva retete gustoase care le-ati incercat si v-au placut!

4 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Piinite figuri

Din felii de paine alba si neagra, se taie cu ajutorul formelor de metal diferite figuri. Se lipesc cite doua, una alba si alta neagra, cu ajutorul unei creme picante obtinuta din cas. Cu aceleasi forme, dar mici, se taie din cas figuri care se lipesc pe fiecare tartina pe partea neagra.

| Rizer a răspuns:

Sau mai poti face crochete de cartofi cam asa: cartofii fierti si curatati se zdrobesc si se amesteca pana se obtine un piure foarte fin. Se adauga sare, cateva galbenusuri, albusurile batute spuma si 1-2 linguri de faina. Se ia cu lingura din amestecul pregatit si se prajesc crochete in untura incinsa.

| Rizer a răspuns:

Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
SARMALE CU VINETE COAPTE(DE NECREZUT CE BUNE SUNT!)
Ai nevoie de:1 kg de vinete coapte, 1 ceasca de orez, 1 ceapa mai mare, 1 varza mica acra,sare,piper,patrunjel tocat, ulei si bulion.
Cum procedezi:Cureti, toci marunt ceapa si o pui la calit in ulei. Dupa ce s-a inmuiat, adaugi orezul si-l lasi sa se caleasca putin cu ceapa. Dupa aceea, pui vinetele tocate marunt si le mai lasi pe toate 10 minute.Desfaci varza foaie cu foaie, tai cotoarele si faci sarmale din umplutura de vinete, ceapa si orez.Le asezi cu grija, torni peste ele un sos facut din 2-3 linguri de bulion, apa si ulei.Le fierbi 20 de minute, apoi le dai la cuptor 10 minute.
TORT FESTIV
Pentru blat:1 cana suc de portocale, 1 cana ulei, 1 cana zahar, 1 lingura de cacao, 3 cani faina, 3-4 linguri de dulceata, 1 fiola esenta de rom, 1 plic de zahar vanilat.
Blatul:Amesteci tot, torni compozitia in tava.Lasi sa se coaca 25 de minute. Dupa ce s-a copt, tai blatul in trei parti pe care le vei umple cu crema.
Pentru crema:3 plicuri cu praf de crema instant Darling, 400 ml suc de portocale.
Crema:Mixezi praful de crema cu sucul de portocale, va iesi o crema care o vei pune intre cele 3 straturi de blat, dar opresti din ea sa imbraci tortul.Insiropezi bine cu suc sau sirop de compot cele trei blaturi, apoi pui crema pe fiecare.
Cum decorezi:Imbraci tortul cu crema, lasi urme cu furculita pe toata suprafata lui, ornezi cu spritul umplut cu o crema de cacao si presari o lingura de ness.
Pofta mare!
Te pup!