| Pissicuta a întrebat:

Vreau si eu niste retete de mancare de slabit si sanatoase in special pentru micul dejun cine da cele mai bune idei primeste funda :X

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

1.O felie paine integrala cu un ou fiert moale(se digera mai usor) si o rosie(sau alta leguma).O cana lapte degresat cu cereale integrale(cu sau fara stafide, seminte floarea soarelui sau caise confiate taiate)
2.O felie paine integrala cu seminte,putin unt, o felie sunca Praga(sau felie sunca pui, curcan)+o leguma(ardei, castravete).Un pahar lapte prins degresat, cu sau fara cereale.
3. Oleta facuta la abur:se bate oul cu un varf sare si o lingura lapte.Se pune o cratita cu apa la fiert, in care se pune alta craticioara unsa cu putin unt, marga sau ulei si dupa ce se infierbanta bine se toarna oul batut.Se trage mereu cu o lingura, sa nu se prinda oul.Alaturi o salata din legume(sfecla si morcov rase+zeama lamaie).O cana ceai din fructe cu o felie paine cu gem.
4.Paine prajita cu branza de vaci degresata(sau telemea nesarata) cu fasii de ardei sau cu ceapa verde tocata(sau marar daca iti place).
5.Bruschete din paine integrala:feliile prajite, frecate cu un catel usturoi, rosii taiate cubulete, putin patrunjel taiat(busuioc). Lapte degresat cu cacao cu biscuiti din ovaz.
6.Salata verde+ ceapa verde +castravete+ridichi+o conserva sardine sau macrou in ulei sau suc propriu.Sau salata de rosii.

6 răspunsuri:
| spn29 a răspuns:

Omletele preparate sau asezonate cu multe legume si prajite in unt sunt destul de sanatoase si satioase in acelasi timp. De altfel, dureaza si foarte putin sa le faci. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| meravilla a răspuns:

Salatele in general...

| meravilla a răspuns:

Cea bulgareasca nu stiu cat de mult e indicata pentru slabit, dar e foarte delicioasa happy

| meravilla a răspuns:

E bine sa te concentrezi asupra unui singur fel de mancare iar salata este solutia ideala;

| meravilla a răspuns:

Este satioasa si saraac in calorii, in functie de ingredientele folosite happy