| Madayna a întrebat:

Ce fructe sunt recomandate la micul dejun? Eu am ales ananas, banana si pomelo. Sunt bune? Si daca stiti niste retete noi de dieta simple si sanatoase, eu am cam ramas fara idei, in afara de piept de pui cu salata.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Într-adevăr, fructele sunt bune pentru micul dejun însă nu cele acide precum portocala şi mandarina. Mănâncă banane cu biscuiţi de exemplu, sau iaurt cu cereale, un sandwich, bea o cană de lapte sau de ceai, etc.

Pa-pa.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, sunt bune!
Incercă să mănanci mai multe banane.

| Tibi45 a răspuns:

Medicii şi biologii (ex. Ovidiu Bojor) recomandă consumarea fructelor din ţara în care te găseşti, fiind cele mai sănătoase pentru organismul uman, la care acesta s-a adaptat încă de când te-ai născut pe meleagurile tale natale.
E bine ca fiecare om să consume fructele cu care organismul său a fost obişnuit de la bun început.
În acest sens pot spune că "merele" sunt cele mai bune şi sănătoase fructe, neavând contraindicaţii pentru nici o maladie. Numai bine şi noroc.

| LaviniaAC a răspuns:

Merele si fructele de padure sunt cel mai putin bogate in zaharuri. Banana e cel mai dulce fruct, nu iti recomand. Orice mancare din legume + carne... exemplu: mazare + pui, spanac + vita, peste + brocoli... sunt multe combinatii. Evita cartofii. Te invit pe blogul meu pentru mai multe articole interesante, sunt consultant nutritie. Succes!