| anonima10 a întrebat:

Vreau si eu o reteta a prajiturii foaie peste foaie cu crema de lamaie la mijloc.Cat mai simpla reteta va rog.

Răspuns Câştigător
| Anutza2610 a răspuns:

Prajitura cu crema de lamaie

Ingrediente
Pentru foi
2 oua
10 linguri lapte
10 linguri ulei
10 linguri zahar
aproximativ 1 kg faina
1 plic mic de bicarbonat

Pentru crema:
1 l lapte
1 cana zahar
1 lamaie
6 linguri faina
1 praf sare

Mod de preparare
FOILE: Din toate ingredientele se framanta o coca care se imparte i 4. Se intind 4 foi care se coc pe dosul tavii.

CUM PROCEDATI: Din lapte se opreste o cana, iar restul se fierbe impreuna cu zaharul si un praf de sare. Cand este aproape gata se adauga laptele pastrat amestecat cu faina. Se amesteca intruna ca sa nu se lipeasca. Dupa ce compozitia s-a ingrosat se ia de pe foc, se pune margarina, coaja rasa si zeama de lamaie. Cu crema astfel obtinuta se umple cele 4 foi si se lasa prajitura de pe o zi pe alta sa se inmoaie foile.

e foarte usor de facut...eu am facut si a iesit foarte buna