| cristinuta01 a întrebat:

Crema de zahar ars? reteta simpla? multumesc

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

4 linguri de zahar se caramelizeaza intr-o cratita si asa cald se misca cratita cu grija sa ajunga si pe peretii ei caramelul. se da de o parte. Intr-un bol se bamesteca 7 oua intregi cu 250 zahar se adauga 1litru lapte si 2 prafuri de vanilie. amesteci bine si pui peste caramel. Dai la cuptor pana se rumeneste deasupra. Pofta buna!

| bibee22 a răspuns:

Crema:
8 oua
1 litru lapte
250 gr zahar
2 pliculete zahar vanilat (dupa preferinta)
Si 200 gr zahar pentru a face pereti vasului in care urmeaza sa pui compozitia de mai sus.