| Gaby212 a întrebat:

Vreau si eu o reteta de sandwich care sa imi tina de foame vreo 5 ore...M-am saturat de combinatia pe care o fac zi de zi, am nevoie de ceva nou.
Eu il fac asa:
pun unt pe 2 felii de paine graham,intre ele adaug un snitel de pui cu o felie sau doua de cascaval, niste maioneza (facuta de mine) sau sos de rosii...
Un sandwich de genul asta ma energizeaza de de la ora 8 pana la ora 12 cel putin, dupa care vin acasa ca mai am cursuri seara.
Idei?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sandwich ardelenesc de iarna:
Doua felii paine de casa (sau la cuptor) unse cu unsoare topita de porc, printre care se pun rondele de carnat afumat, ceapa taiata feliata, maruntita si cateva cubulete de slanina afumata.

Daca bei si un mic paharel de palinca inainte, atunci te tine de foame chiar si intreaga zi.winking

| Gaby212 explică (pentru Bula):

Merci frumos, dar n-am cum sa mananc ceapa la facultate ca na... Mai vorbesc si eu cu lumea happy.
Nu-s fan al grasimii de porc laughing

| Bula a răspuns (pentru Gaby212):

Incearca sa mananci un asemenea sandwitch cu pofta in fata colegilor!
Sa vezi cum vor face pofta si vei face moda!winking
(cunosc din proprie experienta. big grin )

Iar ceea ce priveste ceapa si usturoiul: sunt foarte sanatoase crud, imclusiv impotriva gripei, care e "la sezon". Eu daca trebuie sa aleg intre sanatate si moda, aleg sanatatea mea. happy

Daca nu esti fan al grasimii de porc, incearca macar odata si aceasta reteta dimineata, cand ti-i foame si intrii din frig in casa.winking

Satenii stiu de ce... happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șnițelul nu se amestecă cu cașcavalul pentru o digestie bună.
Între cele două felii de pâine poți pune
- ouă fierte tăiate felii.
- brânză felii Hochland
- pate de ficat
- pastă de arahide.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doctorii recomanda 5 mese pe zi nu cum fac de obicei oamenii, maninca cînd pot si m ai mult fast food, daca tu ai cursuri de la ora 8 la ora 12, pana seara cand mergi la alte cursuri esti acasa? Poți minca: ciorbă si felul 2 care clar o sa i ti tina de foame pana seara la 9 sau cand ajungi tu acasa, asta daca nu ai diabet ca atunci fluctuatiile glicemiei te obligă sa maninci mult si des. Ce facultate faci si ce varsta ai? Sanatate multă.

| Gaby212 explică (pentru CristiDinBucuresti):

23 de ani, Istorie si Stiinte Politice.

| Adry05 a răspuns:

Sunca + cascaval + o foaie de salata
Unul si mai consistent ar fi sunca + o felie de cascaval+ o felie d ebranza+ salata + castravete si/sau rosie
pulpa de pui/piept de pui facut pe gratar taiat felie cu castraveti si/sau rosie si eventual o foaie/2 de salata
branza topita + salam + rosie/castravete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pun asa, sunca sau salam, sau bacon, rosii, omleta, cam ce am prin casa laughing, dar nu lipseste omleta sau ou prajit.
Apoi ii pun capacu, si prajesc si sandvich-ul in tigaie, cu fff putin ulei, cat sa nu se arda painea. cateva secunde pe fiecare parte.30 40 sec. are un efect. hmmm te lingi pe degete.