| ana1626 a întrebat:

Vreau si eu retete usor de facut,, care nu necesita mult timp pentru preparare.Si daca se poate ceva racoritor de vara! Dau fundita si voturi

Răspuns Câştigător
| Kesi a răspuns:

Shake de banane:
banane (1/portie)
lapte (1 pahar/portie)
cacao
scortisoara
Piseaza bananele, sau pune-le in blender {poti folosi mixerul, sau blenderul}, cand sunt destul de moi si cremoase adauga laptele continuand sa amesteci pana cand laptele si bananele devin o singura compozitie.

Toarna shake-ul in pahare si presara deasupra, cacao si scortisoara din plin.
Inghetata cu vanilie:
Ingrediente:
- patru galbenusuri
- lapte 250ml
- frisca 250g
- zahar 150g
- vanilie

Modul de preparare:

Freaca galbenusurile cu zaharul, toarna putin cate putin laptele clocotit cu vanilia, amestecind bine. Dupa ce ai turnat tot laptele iar compozitia s-a racit, adauga frisca batuta. Toarna compozitia in forma dorita si pune-o la congelator pentru cateva ore. Inainte de servire poti sa ornezi inghetata cu frisca.
Inghetata cu zmeura:
Ingrediente:

- trei pahare cu lapte
- doua pahare cu zmeura pasata
- trei oua
- zahar tos – 1pahar
- faina – 1 lingura

Modul de preparare:

Bate ouale intr-un castron, adaugati zaharul tos combinat cu faina iar apoi toarna lapte caldut putin cate putin. Amesteca continuu, asezand castronul la bain-marie, la foc domol, pana cand se ingroasa amestecul. Inchide focul iar cand compozitia s-a racit, combin-o cu zmeura zdrobita, pune-o in forme si bag-o la congelator pentru cateva ore.
Pofta buna si o masa garantat delicioasa! Bye!

3 răspunsuri:
| DidiMAriuka a răspuns:

Spuma de capsuni : Ingrediente
1 pahar caspuni
1 pahar zahar
1 albus de ou

un pahar de fructe avea cam 170 g
Eu am facut cantitati industriale pentru ca nu credeam ca o sa iasa asa mult. Dar voi pastrati ideea si faceti in limite omenesti.

Am pus totul intr-un vas si am mixat... si am mixat

Pana s-a facut o spuma groasa. Am lasat la rece 1 ora si apoi am pus in pahare.

Sau puteti pune in cutiute de inghetata la congelator.

Pentru linistea mea sufleteasca si pentru a nu trece prin socul suferit de mine faceti pentru inceput spuma dintr-un pahar de fructe ca sa vedeti cat va iese. Eu am facut din 4 pahare si am acum in frigider 3 cutii din acelea de inghetata de 1000 ml plus ce am mai mancat noi.

Dar noroc ca e foarte buna si la caldurile astea numai bine o sa-mi prinda asa rece de la congelator.

| ana1626 explică:

MikDidu multumesc mult pentru raspuns dar nu am putut da la ambele fundita asa ca ai decat vot.Multumesc mult de tot oricum! Si tie Kesi iti multumesc mult!

| abcdd a răspuns:

SPAM14091/abcdd