| roby223 a întrebat:

A comandat careva vreodată electronice de pe Alliexpress?
As vrea sa știu cât de bune au fost și dacă merita sa ma risc sa îmi comand un laptop de acolo

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Produsele de pe aliexpress sunt de cea mai joasa calitate, fiind fake-uri facute in China.
Nu merita sa cumperi un laptop de acolo, pentru ca ajungi sa paltesti vama pentru el si TVA de te ajunge pretul mai mult deact l-ai cumpara local.
In plus, garantia lor este de 1-2 luni, iar daca ti se strica, ceea ce-i foarte posibil sa se intample in priemele 6 luni, nu mai ai ce-i face.
Sincer, la electronice, chiar te sfatuiesc sa nu risti a cumpara ceva de la chinezi.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Am luat ceva incarcatoare de telefon. Laptopuri din China, sub nici o forma. De ce nu ai lua frumos ceva de la noi, cu garantie, chiar refurbished la o adica? PCHouse ftw, in cazul refurbished.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Android TV, excelent. Acelasi model se gasea in magazinele romanesti cu 220 lei mai scump.
Un prieten si-a luat laptop. Arata ca un Mac, tastatura este excelenta, merge fara probleme si-n ziua de azi.

Desigur, ai nevoie de noroc. Daca iti iei ceva de la vanzatori care au istoric mare de vanzari si parerile sunt in majoritate pozitive, atunci da, ai sanse sa cumperi ceva mai mult decat decent la preturi absolut excelente.

Doar sa ai rabdare sa cauti, sa citesti, sa compari.

| Marbea a răspuns:

Eu am cumparat de la ei un gps dar inca nu l-am folosit, dar este ok functioneaza. Nu as risca cu un laptop chiar daca e mai ieftin pentru ca in caz ca nu functioneaza e greu cu returul. De asemeni ar putea sa ajunga spart, la cum trantesc bagajele la avion sau la vapor.

| ChituAlexandru1289 a răspuns:

Nu iti recomand sa iei laptop-uri de pe AliExpress, Ebay, Joom sau alte site-uri care livreaza prin POSTA. Posta romana prezinta un mare dezinteres, mai ales la coletele externe. Iti spun pentru ca eu am dat multe comenzi, de ex, am comandat 3 huse de Samsung, au venit in Romania intr-o saptamana, si au stat in Romania 2 luni, dupa aceea mi-au fost livrate. Daca vrei sa iti iei un laptop, iti recomand Amazon, chiar daca dai 50-80 lei pe livrare, stii ca iti vine sigur si nu iei teapa. Pe Amazon, daca doresti sa vinzi, trebuie sa trimiti coletele la depozitul lor. Livrarea se face prin Fan Courier, din cate stiu eu. Incearca acolo daca chiar vrei un laptop din afara. Eu am dat comanda ieri pentru prima data de un produs, totul a fost ok, sa zicem, nu am stiut sigur cum e treaba cu livrarea Express sau Priority. Aaa da si sa nu uit, eu te-as sfatui sa nu iei de pe Amazon.co.uk pentru ca de maine o sa iasa din UE si nu stii ce probleme o sa apara si ce taxe (este in afara UE si sunt sanse sa se perceapa taxe), asta m-au sfatuit si pe mine unii. Sper ca te-am ajutat, succes!