| Natalia89 a întrebat:

Am comandat de pe Aliexpress mai multe produse si nu am avut probleme pana azi. Se pare ca Posta Romana nu mi-a trimis avizul asa ca unele produse au fost trimise inapoi vânzătorilor. Am verificat pe site unde se afla priodusele iar unele se afla la București urmând să fie trimise inapoi. Am vazut ca scria ca mi-au trimit aviz si reaviz dar nu este adevarat! Nu am primit absolut nimic. Sunt foarte nervoasă si nu stiu ce sa fac. Vreau sa imi trimite cei de la București inapoi produsul. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Cel mai probabil postasul nu a avut chef sa mai vina pana la tine la usa si a spus la posta ca a lasat aviz. Eu am patit asa de cateva ori, stand la etajul 4 postasul nu a avut chef sa mai urce sa lase un amarat de aviz pe baza buna ca pe mine ma intereseaza sa imi iau pachetul si o sa ma duc toata ziua la posta sa vad daca a venit si de multe ori am pierdut coletele. Daca ai posibilitatea sa ajungi la acea posta din Bucuresti unde se afla in timp util le poti lua direct de acolo si le poti face si o reclamatie ca nu te-au informat la timp de pachete. Oricum posta romana e depasita grav de era coletelor si sunt sanse mici ca sa comanzi lunar prin posta si sa primesti toate pachetele la timp. Tot ce poti face pe viitor cand comanzi si stii ca va veni prin posta sa te duci cat mai des la posta si sa ii bati la cap despre pachetul tau, altfel pe baza lor nu ai mai primi nimic.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta un numar de telefon de la oficiul in care se afla coletele acum, vezi ce poti face.

| mihai69 a răspuns:

Poți să faci o reclamație la dirigintele oficiului poştal.
Pe viitor, mergi tu măcar de două ori pe săptămână şi întreabă, nu mai sta după ei!

NOname
| NOname a răspuns:

Pe viitor, adaugă și numărul tău de telefon la adresa, astfel cei de la poștă vor putea să-ți trimită un SMS, când ajunge coletul; și șansele vor fi mai mari să nu îți scape.

| Natalia89 explică (pentru NOname):

Nr de tel este scris pe pachete. Niciodata cei de la posta nu suna sau sa dea mesaj.

| Natalia89 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Toată ziua am sunat si am trimis email nu imi raspunde nimeni.

| Natalia89 explică (pentru mihai69):

Eu in trecut am mers la posta sa intreb si mi-au spus sa asteot avizul ca nu stau ei sa caute pentru mine.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Natalia89):

Ghinion. Eu am primit telefoane și SMS-uri.

| mihai69 a răspuns (pentru NOname):

De la Poșta Română?!? no way...
@ Natalia89 - pune și tu o ciocolată măcar pe tejghea și vezi că o să caute... Ideea e să faci cumva să te împrietenești cu poștașul dacă poți.