| Humăn a întrebat:

Am primit aviz ca pot sa ridic de maine coletul primit din alta tara dar pe aviz scrie ca mi-a sosit "recomandata". Scrie ca este trimisa din tara respectiva pe aviz si eu ma gandesc ca daca era amenda era trimisa din Romania.
Este cumva amenda sau este coletul meu cu ceva greseala facuta de expeditor?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Se trimit și din alte țări amenzi - acum au acces la baza de date unică europeană.
Dar ar putea fi și un „pachet", trimis sub formă de scrisoare recomandată. (dacă e ceva cu volum relativ mic).

3 răspunsuri:
| Humăn explică (pentru mihai69):

Este vreun mod prin care pot sa aflu daca e cumva amenda? era colet mic si din ce am mai citit pe niste forumuri e relativ normal sa trimita asa

| mihai69 a răspuns (pentru Humăn):

Iei trimiterea de la poștă și vezi ce surpriză ai! ce alt mod ai vrea să fie?!? Eventual, poți să te uiți să vezi cine a expediat plicul.

| JackR a răspuns:

Daca este amenda, luata in orice tara membra UE, chiar daca nu ridici plicul, tot se inregistreaza ca amenda neplatita in cazierul tau fiscal. Si, candva, o sa trebuiasca s-o platesti.
Nu inteleg, daca ai fost suficient de "macho" si ai luat-o, de ce iti tremura genunchi cand trebuie sa-ti asumi responsabilitatea faptelor tale?!