| AureliusTPU a întrebat:

Am vazut un scaun de gaming la 13euro de pe ebay, vine din China. Vreau sa stiu daca e teapa sau nu

47 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scaun de jocuri la 13 euro?
Esti sigur ca nu era o poza/desen sau vreo miniatura de plastic?
Fiindca-i imposibil sa fie atat de putin, nici macar cat cantareste el nu poate sa coste 13 euro.
Australia importa aceste scaune din China si sunt scumpe rau, sute si mii de dolari.

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

In descriere zice ca este 18kg deci cred ca nu e miniatura

| Violleta2022 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Trimite-mi linkul cu scaunul de cumparat si te lamuresc eu!

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

Https://www.ebay.com/......3571916476 El nu mai este pe ebay dar l-am luat inainte sa se incheie

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

Asa se cheama pe ebay
Game Chair Office PU Leather Chair massage chair Adjustable 360° Black & Orange

| Violleta2022 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Am gasit linkul tau si uite ce scrie pe eBay:
"This listing was ended by the seller because the item is no longer available">
traducerea este:
"Listarea a fost incheiata de catre vanzator pentru ca produsul nu mai este disponibil"

iti spun eu ce s-a intamplat: chinezul a fost obosit si cand a facut postarea scaunului pe ebay a pus suma incorecta, uitand sa adauge un zero la urma. Si-a dat seama probabil mai tarziu si efectiv a suspendat/inchis vanzarea. De aici si mesajul clar pus de Ebay, ca vanzatorul a fost cel care a scos produsul, fiindca nu mai este disponibil.
Cand produsul se vinde, ebay scrie intotdeauna ca produsul a fost vandut.

https://www.ebay.com/......3571916476

Dupa cum vezi si tu, scaunele cele mai ieftine sunt de la $135 in sus.

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

Si eu am dat comanda inainte deci m-am facut cu un scaun sau teapa?

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

Atunci va veni comanda si m-am ales cu un scaun ieftin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Nu cred ca va veni nimic. El iti va face refund si isi va cere scuze de greseala, sau iti va spune ca nu-l mai are in stoc.

Mi s-a intamplat asta personal cu un obiect de aproape $900 de dolari pe care l-am platit si 2 zile mai tarziu m-au anuntat ca a fost o greseala, fiindca nu-l mai au pe stoc si-si cer scuze pentru inconvenienta, oferindu-se sa-mi dau banii toti inapoi.

Evident am vazut dupa aceea aceeasi marfa expusa tot de el, intr-o alta postare pe ebay la $1200.
Deci chinezul a vazut ca poate vinde cu mai mult, a inchis listarea si si-a cerut scuze de la cumparator, oferind full refund. Ebay accepta asemenea scuze, desii eu as fi putut demostra ca a fost o escrocherie din partea chinezului, vrand mai multi bani, dar nu te poti judeca cu ei, prin email.

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

Si daca nu scrie nimic inseamna ca va veni? Anuntul era de o saptamana acolo si cu multe sold-uri

| Violleta2022 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Nu stiu, vei vedea tu daca primesti scaunul.
Desi ma indoiesc, fiindca numai transportul scaunului costa vreo $50...

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

Transportul era gratuit

| Violleta2022 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Chiar sunt curioaa daca il vei primii.
Ai primit cumva mesaj de la ebay ca ti-a fost trimis?

| AureliusTPU explică (pentru Violleta2022):

A dat banii inapoi, deci nu cred ca mai vine

| Violleta2022 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Ti-ma spus doar ca nu va veni.
A realizat ca-i imposibil a trimita ceva de 13 euro si a facut imediat refund.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu prea pare ok. De ce sa nu iei din Romania? big grin

| AureliusTPU explică (pentru DoarBogdan):

Mereu am dat din afara si din Ro cine stie

| DoarBogdan a răspuns (pentru AureliusTPU):

Da... dar nu acesta happy Sau mai bine mai cauta si alte oferte. Nu prea imi sugereaza incredere. (vad ca nu merge linkul de mai sus).

| AureliusTPU explică (pentru DoarBogdan):

Eu cand caut pe telefon imi merge si pe pc nu imi merge

| Wr3nch a răspuns:

La banii astia is convins ca se rupe cand te pui pe el. Scaunele de gaming is fita, gasesti un scaun de birou decent cu cateva sute de lei.

| AureliusTPU explică (pentru Wr3nch):

Acuma pe wish dai 3dolari pe un tv smart si nu primesti nimic

| Wr3nch a răspuns (pentru AureliusTPU):

Pai da, pentru ca lumea pune botul. Cunosc pe cineva care si-a luat telefon de pe wish cand a aparutlaughing Nu suna cand era apelta, bluetooth nu mergea, camera fata se vedea asa fain ca zici era de acu 15 ani, etc. Nu zic ca nu gasesti afaceri pe siteuri de gen, dar nu as cumpara electronice si nici obiecte mari. Daca suna prea bine, de obicei e teapa.

| AureliusTPU explică (pentru Wr3nch):

WISH site-ul national de fake-uri

| wj a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai ei merg in piata cum mergem noi dupa ceapa, si cumpara placi de baza, display-uri, etc., si fac un telefon "eftin". Tu pui botu' si il iei, dar ei nu se asigura ca merge cum ar trebui. Sunt pe Youtube video-uri cum poti face un telefon in cateva minute cu cei mai putini bani laughing

| AureliusTPU explică (pentru wj):

Si camerele false.Iti Iphone 12 la 250lei de pe wish

| PainTech a răspuns:

Ți-aș sugera sa cumperi doar din Romania/Uniunea Europeană.

Dacă produsul nu îți place îl poți returna in 14 zile și primești banii înapoi.

Un scaun "de gaming" de 13 euro suna mai mult a taburet "de gaming".
Dacă e prea ieftin sa fie adevărat probabil că nu e adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TZEAPA. Nu mai cautati totul sa fie cat mai ieftin. Iar faptul ca se numeste de "gaming" nu inseamna nimic. Are pretul unui taburete de lemn obicinuit. Titlul e doar ca sa pacaleasca copii ca tine, care se uita la prea mult YouTube. Ce scaune vezi tu la gameri sunt 400 lei+.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Ai dat link prost, m-a dus la o geanta.

| wj a răspuns (pentru AureliusTPU):

We looked everywhere.

Looks like this page is missing. If you still need help, visit our help pages.

Banuiesc ca e scam.
Daca tot vrei din China, cauta pe aliexpress... Macar stii ca iei de la sursa, si poti citi si parerile celor ce l-au cumparat.

| AureliusTPU explică (pentru anonim_4396):

Cauta asta Game Chair Office PU Leather Chair massage chair Adjustable 360° Black & Orange pe ebay

| AureliusTPU explică (pentru wj):

Am luat si de pe Aliexpress acum vine in 2 luni sau mai mult ca inainte venea mai repede

| cfrtobias a răspuns (pentru AureliusTPU):

Am cautat eu si cand dau click deja nu exista apare cu eroare

| wj a răspuns (pentru AureliusTPU):

E perioada sarbatorilor..nu ai ce face. Si eu am vrut sa comand de acolo si era de la 2 luni in sus big grin
Oricum, daca vrei un scaun bun, care nu poti zice ca e chiar de gaming, este la Ikea, dar e 550-600 de lei (modelul este Markus), cu garantie 10 ani (dar sunt convins ca nu pe materialul de pe scaun).
Il posed si sunt f multumit de el.

| AureliusTPU explică (pentru wj):

Https://www.ebay.com/......3571916476 asta l-am vazut si poate merge linkul de data asta.

| AureliusTPU explică (pentru cfrtobias):

Asa imi face pe pc dar pe telefon dau pe primul si atat, imi merge.Acum de curiozitate l-am cumparat sa vad daca vine, oricun nu sunt multi bani pentru 60 de lei nu mor acum

| wj a răspuns (pentru AureliusTPU):

This listing was ended by the seller because the item is no longer available.
laughing) scam, parerea mea.

| AureliusTPU explică (pentru wj):

Scam ca nu il primesc sau ca vine stricat. Vreu sa vad numai daca vine atat ma intereseaza acum.laughing

| wj a răspuns (pentru AureliusTPU):

Scam ca platesti dar nu apare. 12 dolari sunt 50 de lei. Mananci o pizza decenta (nu buna), de acei bani. Iti da de gandit acum? big grin
Ba mai are total 18kg. Care implica materiale, sisteme de prindere, piston,... verifica pretul deseurilor feroase si neferoase, adauga ceva piele ecologica. Si vezi ce inseamna 50 de lei big grin

| AureliusTPU explică (pentru wj):

Am mai vazut pe ebay multe chestii ieftine. Ebayul e un fel si de OLX dar zice ca e nou. Vreau doar sa vad daca ajunge

| wj a răspuns (pentru AureliusTPU):

Pai da-i naibii de 50 de lei. Macar zi-le sa iti dea contul sa transferi direct, ca de ajuns sigur nu ajunge. Poate sunt eu sceptic? big grin

| AureliusTPU explică (pentru wj):

Mare chestie de 50lei nu mor pentru 50.Provocarea adevarata este daca vine, atat vreau sa vad.

| wj a răspuns (pentru AureliusTPU):

Baga! tongue

| NoisyLight a răspuns:

La un scaun bun, doar șuruburile costă 50€.
La 13€, riști să îți intre suportul central direct în rozetă, chiar la prima așezare pe el.
Deci, e țeapă.

| AureliusTPU explică (pentru NoisyLight):

Am vazut ca are recenzii foarte bune si vreau sa ma asigur.Scaunul este asta https://www.ebay.com/......3190521172

| NoisyLight a răspuns (pentru AureliusTPU):

Puștiule, ține banii în buzunar. Caută ceva la noi în țară. Găsești scaune rezonabile, la preț acceptabil, nu cu preț de mizerie și reclamă mincinoasă.

| AureliusTPU explică (pentru NoisyLight):

Eu intreb ca si mie mi-a fost suspect anuntul si vreau sa aud si alte pareri ca si recenziile sunt prea bune