| ninja600 a întrebat:

Aș dori si eu sa stiu daca livrarea electrocasnicelor mari(frigider,masina de spălat, etc) de la EMAG se face pana in fata blocului sau pana in apartament?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Teoretic emagul livreaza pana la usa. Dar daca dai peste niste curieri lenesi, e posibil sa ti-l lase in fata blocului.

Ai grija, daca e ceva greu, insista sa ti-l aduca la usa. Daca vrei sa ti-l bage si in casa mai dai acolo ceva curierilor. Nu intra in jobul lor sa ti-l livreze pana in casa.

Succes!

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana in fata blocului daca in contractul magazinului nu se prevede pana la usa. Trebuie sa citesti conditiile fiecarui magazin. Exemplu: http://bit.ly/2Ej05qx
Livreaza pana la usa.

| MN_Vlad_1991 a răspuns:

Cred ca ti-o aduce pana in fata blocului. Te suna si iti cere sa vi jos sa il ajuti sa o asuca la Ap. Sper ca am fost de ajutor.

| ziftode a răspuns:

Pui intrebarea gresit, chiar link-ul dat de Salontanul s-ar putea sa fie doar "reclama", pentru ca am mai auzit de asta (deschidere la, livrare) si apoi am constatat altceva
in general magazinele NU au un serviciu de livrare al lor, asa ca se folosesc de altii, de exemplu Fancurier, iar aia au politica lor proprie care e diferita nu numai de ceea ce scrie pe site-ul magazinului dar chiar si ce ti s-a spus la telefon de la magazin
exemplu:
cand a venit curierul i-am zis ca am luat cu "deschidere la livrare" (exact link-ul lui Salontanul), asta s-a uitat crucis si mi-a zis ca dupa ce platesc pot sa fac ce vreau, insa el nu are nici o responsabilitate oarecare si nu o sa imi dea banii inapoi, asa ca... POATE are valoare ca el e martor daca il deschizi in fata lui, dar si asta e cu "poate"

| sierra1 a răspuns:

Până in faţa blocului vine SIGUR curierul. Dacă vrei să vină în apartament ai două opţiuni 1-îi dai de-o bere şi aduce marfa sus la apartament, 2 - îi faci ochi dulci şi vine tot sigur, în apartament. Alege!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Nu-i nici o reclama! Eu nu am magazin online si sunt pensionar. Eu lucrez mult cu aceste magazine pentru ca ma pricep la PC-uri si mai cumpar piese de la ei. Daca ai fost fraier si n-ai spus ca ai dreptul sa-l deschizi, e treaba ta. E normal ca acel curier sa-si faca treaba cat mai rapid dar nu incalcand dreptul meu. Eu am deschis coletul inainte de a plati si nu m-a apostrofat nimeni. Poate si pentru faptul ca sunt din Ardeal. Oamenii sunt mai civilizati pe aici.hee hee

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Si asta-i tot magazinul meu? http://bit.ly/2Gxlan8 Intre magazin si curier exista un contract. Daca nu-l respecta curierul pierde un client bun.

| mlfz13 a răspuns (pentru Salontanul):

Chiar prea civilizati cei din Ardeal... dar 'fraierul' de unde o fi, saracul de nu v-a gratulat cu nicio jignire?!
FRÁIER, -Ă, fraieri, -e, s. m. și f., adj. (Om) prost, care nu știe să se descurce, să profite (într-o anumită împrejurare). [Pr.: fra-ier] – Din germ. Freier „pretendent (la mâna cuiva)".

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Nu stiu cate firme de curierat sunt in Bucuresti/tara, si ce preturi au, insa ce am scris mai sus chiar mi s-a intamplat, intr-adevar era fancurier care sunt naspa, am auzit si alte chestii aiurea rau despre ei, insa am si inteles ca sunt cei mai ieftini, asa ca, chiar daca, calca in strachini tot te gandesti de 2x inainte de a te duce la unii mai scumpi

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Acum am vazut ca ai dat si raspunsul asta...
i-am spus ce trebuia sa ii spun, tipul a strambat din nas si s-a comportat de parca nu ar fi auzit niciodata de asa ceva, la nivelul asta e!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Daca sunai la centrul lor sau la magzin, tipul ala primea o "marire de salariu" de nu-i mai trebuia alta data.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mlfz13):

Asa si? Care-i treaba dumitale? Esti avocat?

| mlfz13 a răspuns (pentru Salontanul):

☺nu, nu sunt avocat. Dar de ce, dvs., ca ardelean, considerati ca cei cu treaba sunt doar avocatii? Ideea este, acum fara gluma, ca aici (TPU=toti pentru unul) s-ar presupune ca noi ii raspundem omului la o intrebare, raspuns sub forma de ajutor..si nicidecum prin folosirea unor adjective directionate ca atac la persoana. Chiar daca unii nu sunt din Ardeal.