| Utilizatoare123 a întrebat:

Am cumparat o masina de spalat noua si maine vine, trebuie sa o car din fata blocului pana la etaj (e lift). O sa ma ajute la carat un vecin. Cam cu cat sa il platesc?

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca e vecin, nu cred ca se pune problema banilor.Insa poti sa ii faci o,, cinste'' oferindu-i o bere /cafea/ etc. Eventual il asiguri ca daca se va afla intr-o situati similara il vei ajuta la randul tau.Cam asa se proocedeaza intre vecini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar curierul care ți-o aduce, te poate ajuta. Mie când mi-a venit mașina de spălat, curierul m-a ajutat cu deplasarea ei până în casa. Eu stau la curte.

| Utilizatoare123 explică (pentru anonim_4396):

Eu mereu am rugat curierii si toti au spus ca n-au timp.

| literallythesamebruh a răspuns:

De obicei, oamenii amabili nu vor accepta bani în schimbul unor astfel de favoruri, însă e bine să dai și tu dovadă de amabilitate la rândul tău și să îi înmânezi o sumă, ceva mic, nu o avere. Până la urmă doar te ajută cu o mașină de spălat, nu cu toată mobila din casă. Îi dai cât consideri tu.

| pufulescu0o a răspuns:

In ce situatie financiara este vecinul?
Vrei sa te mai ajute si cu alte chestii, sau lucruri de carat?
Cati bani iti permiti tu sa dai, scrie un interval?!
As zice 20 de lei, avand in vedere ca e si lift acolo.