| anonim_4396 a întrebat:

Ati mai comandat vreodata de pe Shein? Care a fost metoda de livrare si a trebuit cumva sa platiti si taxe vamale sau TVA?

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am inteles ca este mai bine sa imparti comanda in doua ori trei daca trece de 100 euro. Livrarea se face prin curier. Iar ca plata prin card bancar ori paypal.
In primavara pregatesc de a cincea comanda de pe Shein.
Comanda iti ajunge intre 5 sau 14 zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, am comandata de multe ori.
Shein este un site chinezesc cu marfa confectionata si trimisa din China.

Deci, nu se fac comenzi pe Shein ci se CUMPARA marfa direct si se plateste cu cardul bancar, credit cardul sau contul Paypal.

Pana ce banii nu le intra in cont, ei nu trimit marfa.

Fiindca vine din China, cu cel mai ieftin mijloc de tranpsort, poate dura intre 3 si 8 saptamani.

Doar daca marfa cumparata depaseste $100 atunci la vama romana vei plati taxe de import si TVA.

| Alexandra2393838 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, marfa pe care vreau sa o cumpar depaseste $100, as dori sa stiu cam cat ar fi taxele vamale si TVA-ul, daca imi poti spune? Si cum se livreaza mai exact, vine curierul acasa sau trebuie mers la posta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra2393838):

La mine a venit postasul de la posta... nu curierul, ca ei merg pe cele mai ieftine preturi si nu-si permit sa plateasca curierii.

Cat priveste taxa vamala este in functie de pret, se calculeaza cumva procentual si la urma se aplica si 19% peste pret.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Alexandra2393838):

Daca Violetei ii vine marfa de pe Shein in 3-8 saptamani, atunci aia tot care au mai comandat se calugaresc. Ea mereu face referire de Aliexpress care nu are nici o treaba cu Shein. Prin necunostinta ei, nu stie ca Shein are mai multe depozite in toata lumea, cat si Europa. Toate de pe Shein fac intre 5 si 14 zile, niciodata nu fac mai mult de 3 sau 8 saptamani. Numai raspunsuri eronate da.

| Andrecolimand a răspuns (pentru Violleta2022):

Livrarea mea la Shein a durat mereu pana în 2 săptămâni

| anonim1920 a răspuns:

Buna.Comand aproape zilnic de pe Shein.Mi a venit coletul de fiecare data prin curier, easybox mai exact, vine in maxim 2 saptamani-2saptamani jumate, mie mi-a ajuns pachetul in 10 zile si nu am platit taxe vamale sau TVA.Am comandat si de 80 lei si tot nu am platit taxe vamale.Marimile vin exact.Se plateste cu cardul si arata exact ca in poze produsele.

| Vreaushein a răspuns (pentru anonim1920):

Salut,cand ai facut comanda, cea de 80 de lei, ai avut nevoie de cod pin?

| amalia8382 a răspuns:

Heyyy
Am comandat de pe Shein de multeee ori haine, lucruri de casa, pentru animale sunt mulțumită. Ultima mea comanda a fost de 40 euro unde nu am plătit nimic în plus! Este super deoarece am avut și un cupon de reducere destul de mare recomandat...dar cu cât comanzi mai multe cu atât este mai bine deoarece reducerea este mai mare

| XMarya78 a răspuns (pentru amalia8382):

Hey buna ma poti ajuta daca vreau sa comand 29 de produse in cate pachete ar veni si ar trebui sa platesc taxe vamale? multumesc

| Andrecolimand a răspuns:

Am comandat de pe shein de foarte multe ori și este mai simplu decât se spune. Daca comanda depășește o anumita suma de bani este nevoie de o plata suplimentara asa ca mai bine împarti comanda în doua. Livrarea a fost mereu foarte rapida. A ajuns cu 1 săptămâna înainte. Livrarea durează pana în 11 zile, sau cel puțin asa am primit o eu mereu. Produsele sunt foarte bune și nu am întâmpinat probleme la plata. Recomand shein