| eusuntcipi a întrebat:

Am comandat ceva de pe Amazon.de si imi vine prin DHL. Cat mai platesc transportul de la vama pana in Alba Iulia?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

La DHL ar fi trebuit (eventual) să plătești dacă:
- primești un pachet din afara UE (nu e cazul tău);
ȘI
- e mai scump de xx euro (parcă 20, dar oricum nu contează) - caz în care ar fi trebuit să plătești TVA, iar dacă era și mai scump, mai plăteai și taxe vamale.
Dar cum ziceam, nu e cazul tău.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prin DHL îți vine direct acasă. Nu mai plătești nimic, ai plătit deja.

| eusuntcipi explică (pentru mihai69):

Serios? Cineva a zis ca trebuie sa platesc DHL vreo 100 de lei pana la mine acasa!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru eusuntcipi):

Si tu crezi toti inaptii? Ai platit deja, sanatate. Vine prin DHL pana in Romania si de regula aici le preia Cargus. Eu asa am primit de vreo 3 ori pana acum...

| eusuntcipi explică (pentru mihai69):

Multumesc.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca pe Amazon deja ai platit tot, altfel nu iti trimiteau nimic

| eusuntcipi explică (pentru Bizon95):

Pai am platit. Am primit notificare de dimineata ca comanda mea a fost expediata. In 17 cica ajunge.

| Bizon95 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Pai atunci, asta e...

| aAlexB a răspuns:

Plata o faci acolo, pe amazon. eu nu a trebuit sa platesc nimic.