| Iryargy22 a întrebat:

Buna,am comandat de pe wish niste produse de cateva zile... oare cand sosesc mai am de platit ceva? Stiu ca dureaza mult livrarea, dar cand sosesc, mai am de platit ceva? Mi s-au tras de pe card banii.....si nu stiu. Imi puteti da detalii?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

S-ar putea să plătești taxe vamale, în funcție de valoarea și de greutatea produselor

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Taxe de curierat nu platesti. Ce ai avut de platit ai platit cu cardul. Daca produsele sunt toate de la un singur magazin (Wish nu este magazin ci o platforma de mai multe magazine) vei plati asa:
pana la 9, 99 Euro inclusiv- = nimic;
-de la 10 Euro pana la 149, 99 Euro = TVA;
-de la 150 de Euro in sus = TVA+ taxe vamale.
Daca produsele sunt de la mai multe magazine (se intampla adesea) nu vei plati TVA si nici taxe daca nu ajung la sumele spuse mai sus.
Eu am patit altceva: mi-a venit cerneala de imprimanta, in valoare de 80 lei, de la acelasi magazin si trebuia sa platesc TVA. Nu mi-a cerut nimeni nimc! Cum ti-o fi norocul!
Poate fi si alta problema: depozitul sa fi fost din UE si atunci de aia n-am platit nimc! Habr n-am desi pe traiect (l-am urmarit pe net) spune ca a plecat coletul din China! Habar n-am!
Durata? Am avut lucruri care mi-au venit in 3 saptamani din China, am avut lucruri care au venit dupa 3 luni, si am avut lucruri care mi-au fost platite ca n-au mai ajuns! Depinde si de unde vin!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cel mai probabil nu, asa stiu eu.

| 1hellotpu1 a răspuns:

Ai de plătit (uneori) și taxe de curierat, dar cum am spus câteodată la unele produse nu trebuie plătită livrarea.