| Lalalalala22 a întrebat:

Buna! Am comandat o carte de pe libris pe data de 26 iunie iar pe 27 iunie am primit un email in care mi se spunea ca:Comanda ta cu numărul este gata de expediere și urmează să fie preluată de către Z. Nu înțeleg când va ajunge si dacă o sa ma sune curierul când a ajuns sau va trebui sa stau eu la usa toată ziua ca sa aud când bate... Am mai încercat sa comand sapt trecuta si mi s-a spus ca cica au încercat de 2 ori sa imi aducă comanda la usa când eu nu am auzit pe nimeni sa bata la ușa...
Acum am încercat cu alta firma de curierat adică cu fan curier si am pus AWB ul pe site si mi s-a spus ca AWB ul a fost înregistrat de catre clientul expeditor... Deci chiar nu înțeleg cum ar trebui sa imi dau eu seama când vine comanda... Nu cred ca voi mai apela la siteul libris pentru a achiziționa cărți sau manuale. O experienta foarte nașpa. Sa ma ajute cineva va rog

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Emailul pe care l-ai primit e destul de clar dacă citești cu atenție. Inseamnă că ți s-a procesat comanda, e împachetată și i s-a asociat un număr de awb, dar la momentul primirii acelui email, încă e in depozitul Libris, pentru că abia la sfârșitul programului curierii vin și ridică ce au de ridicat. În seara aia, coletul tau trece prin hubul Fan Courier și în cursul aceleiași nopți pleacă spre hubul fan cel mai apropiat de tine. Acolo coletele se împart pe zone și se alocă diverșilor curieri locali. O sa poți afla de pe site-ul fan unde anume e comanda ta, doar după ce coletul ajunge in primul hub și e scanat de ei, dar în cele mai multe cazuri livrarea se face a doua zi după ce ai primit tu emailul ăla. Faptul că te suna pe tine curierul sau nu, nu tine de Libris, ci de politica interna a curierului și uneori chiar de agentul care e desemnat să-ți facă ție livrarea.

| VoidEternal a răspuns:

PS: trebuie sa diferențiem in general daca experiența de cumpărare negativă e cauzata de curier sau de magazin. Daca ție ți se expediază în aceeași zi coletul, magazinul nu prea mai are control in procesul de livrare, și ce a ținut de ei s-a întâmplat deja. Tot ce mai poate magazinul să facă este să ia legătura cu firma de curierat și să insiste pentru livrarea unei anume comenzi in cazul in care clientul semnalează o livrare întârziată. Dar de multe ori nici asta nu ajuta prea mult. Ce îți povestesc eu acum îți povestesc din experiența profesională pentru că lucrez in domeniu de 12 ani.

| Mirel4412 a răspuns:

Trebuie sa te sune curierul oricum, awb ul sau PIN ul primit prin sms de la fan courier sunt cu scopul de a te ajuta cu urmariri comenzii.