Întrebare recomandată | Speranta12 a întrebat:

Am un produs nou pe care vreau sa-l vand pe OLX si pe alte site-uri de genul. Dar cu transportul cum fac? Cand primesc comanda de la clientul meu, atunci ma duc la firma de curierat si le dau produsul? Si ar trebui eu sa duc produsul la depozitul de curierat sau vine curierul la mine sa-mi ia produsul? Si eu trebuie sa platesc transportul la inceput? Sau il plateste clientul pe curier pentru transport atunci? Cum procedez?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recomand să faci înțelegerea să fii plătit înainte. Dacă trimiți coletul prin poșta română există funcția ramburs. Astfel, clientul plătește coletul numai după ce achită contravaloarea lui către poștă, altfel nu îl primește. Dacă trmiiți unui necunoscut un colet neplătit de el înainte sau fără ramburs, riști să rămâi și fără colet și fără bani.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Woai, aveti dreptate! Banii inainte. Dar oare o sa aiba incredere sa imi dea el banii inainte?

| sadrian46 a răspuns (pentru Speranta12):

De asta sugerez colet poștal contra ramburs.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Aaa, am inteles acum! Multumesc!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O să vină curierul la tine. Îi vei găsi nr de telefon pe internet.
Tot ei îți vor spune cum se procedează cu banii: transport+colet.

| stop99 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu clientul sa decideti care plateste curierul, dupa care tu te duci la firma respectiva de curierat, lasi produsul cu adresa completa, numele si nr de telefon ale destinatarului, iar in momentul in care curierul va lua banii, te va contacta.