| DAnc3 a întrebat:

Buna,am facut o comanda pe Aliexpress si au trecut 2 luni si un pic iar coletul inca nu a ajuns..Mai are rost sa astept sau sa cer banii inapoi?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Retur se face in vreo 2 saptamini. 10-15 zile calendaristice. 15 parca.

26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia legatura cu administratorii (sectiunea Contact) si intreaba-i de starea comenzii.
Atat o comanda, cat si un colet se pot pierde undeva pe traseu, iar in lipsa de sesizare ai sanse sa "uita" de tine.
Este valabil si la bagajele de la aeroporturi.

Bula
| Bula a răspuns:

Aliexpres este o ramura a grupului Alibaba, asemanator cu eBay, dar cu rulaj (poate) mai mare.
Aici este explicat modul de contactare a vanzatorului: http://activities.aliexpress.com/......ssages.php

| DAnc3 explică (pentru Bula):

Pai i-am trimis mesaj deja la vanzator si o spus ca daca nu ajunge nici saptamana asta imi da banii dar vreau sa stiu daca mai e vreo sansa sa ajunga coletul.

| KodrutZ a răspuns:

Ai tracking number? Ai verificat? Te-ai dus la op vamal cu buletinul in mina sa te interesezi? Nu de alta, dar si eu era sa o patesc de vreo doua ori cu niste pachete la care se pierduse avizul. Deh... Posta Romana.

| DAnc3 explică (pentru KodrutZ):

Tracking number nu merge ca trebuia sa platesc in plus pentru a avea localizarea coletului, si la posta din localitatea mea ma tot duc de o luna in fiecare saptamana.Dar se poate sa nu ajunga la posta direct de la mine din localitate?

| KodrutZ a răspuns (pentru DAnc3):

Doooh! Daca e din CHina cu foarte putine exceptii ajunge la oficiul postal vamal de care apartii. Daca esti intr-un oras mic, atunci probabil la judet. sad

| DAnc3 explică (pentru KodrutZ):

Pai alea de la posta mi-o spus ca poate veni si aici..Si cum stiu la care posta din judet e venit coletul?

| KodrutZ a răspuns (pentru DAnc3):

Eh, vezi daca nu ai luat tracking? Pai te interesezi de care oficiu postal vamal apartii, e atit de simplu. Si eu UNEORI primesc chestii din afara direct acasa sau la posta de care apartin. De exemplu doua cd-uri din Australia (cd+cd&dvd, in fine) in valoare de vreo 25-30 de dolari, aduse de postas direct acasa. O nenorocita de baterie de 9.99, la oficiul posta vamal. Bine, din fericire nu e in alt oras ala...

| DAnc3 explică (pentru KodrutZ):

Si oare daca e ajuns coletul de ceva vreme e vreo sansa sa-l fi trimis inapoi sau ceva?

| DAnc3 explică (pentru KodrutZ):

Si treaba e ca eu apartin de oficiul postal de la mine din localitate cat despre oficiu postal vamal cum pot sa aflu de care apartin?

| DAnc3 explică (pentru KodrutZ):

Am gasit oficiul postal vamal de care apartin ca e doar unul in judet, daca sun acolo si le spun numele meu e posibil sa-mi spuna daca am un colet sau nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru DAnc3):

Daca ai mare noroc dar in principiu trebuie' sa te duci personal. sad

| DAnc3 explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult de ajutor chiar nu stiam, saptamana asta voi merge sper sa fie tot acolo.

| KodrutZ a răspuns (pentru DAnc3):

Retur se face in vreo 2 saptamini. 10-15 zile calendaristice. 15 parca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 luni? Cred ca glumesti. Si tu ai asteptat atata timp? Doamne...

| DAnc3 explică:

Macar stiti unul dintre voi ce este Aliexpress?

| DAnc3 explică:

Se pare ca degeaba intreb aici ca nici unul nu ati avut vreo interactiune cu site-ul si nu stiti despre ce e vorba.

| xDragosel007 a răspuns:

Cred ca astia nu iti mai dau coletul, nu ai incercat sa ii suna sa vezi care este problema? Intai suna sa vezi din ce cauza, iar daca iti spun sa mai astepti anuleaza comanda si i-ati banii inapoi.

| CryLulu a răspuns:

Creca imediat iti vor da mesaj ca nu iti vor mai trimite coletul, deja e cam prea tarziu, mi s-a intamplat, ar trebui totusi sa astepti vreun semn de la ei.

| DAnc3 explică (pentru CryLulu):

Ai mai comandat de pe Aliexpress?

| Beutz a răspuns:

Poti sa ii suni sa vezi, sau sa mai cmanzi odata.

| Angel991 a răspuns:

Aliexpress nu da coletele, poti cumpara de la ei numai vise curate, suna-i si ia-ti bani inapoi, te-au fraierit.

| Cealapa a răspuns:

Tu ai vorbit cu cei de pe alienexpress? Daca ei nu stiu noi ce putem zice?
Escrow ai folosit?

| Liviu8989 a răspuns:

Mai asteapta oleaca

| GalaxyDiva a răspuns:

E un site chinezesc pe care specifica :If you don't receive your order you will get full refund back=daca nu primesti comanda iti dau banii inapoi.Ar fi bine sa dai un telefon.Cel mai bine ar fi sa comanzi de pe site-uri la care platesti odata cu primirea coletului. Sper ca am ajutat.

| Mada_Adi_1993 a răspuns:

Ajutoor! Telefonul fratelui meu a fost furat din mașină din bancheta din spate de o prietenă. Am persoane care afirmă că au văzut telefonul la ea dar nu si-au dat seama. Pe facebook a postat o poză făcută în oglindă cu telefonul furat. Faza e că telefonul este cumpărat de pe olx și nu am acte. Mama ei spune că nu am dovezi că telefonul este furat. Cum pot recupera telefonul fără acte? Vă rog. Ajutați-mă.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mada_Adi_1993):

Ii f*&i doua peste bot si ii iei telefonul inapoi. Nici ea nu o sa poata dovedi ca i-ai furat telefonul.