| IONY81 a întrebat:

Am luat un Tv din magazinul Altex, pe data de 4 septembrie, il pot returna? Nu imi intra programele pe el

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La reclame auzi des chestia cu capacitatea de returnare, de parca ar fi un bonus. Insa e o minciuna, doar reclama. Pentru ca putini stiu ca legal orice produs poate fi returnat in 30 de zile. Si daca e legală chestia, nu ai de ce sa te temi, ei sunt obligati de lege sa primească televizorul inapoi. Si o vor face fata probleme, pentru ca vrei sa il inlocuiesti.
Asa ca, mergi cu incredere ca ti-l vor lua inapoi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Suna la ei si vezi. Teoretic ar trebui sa poti.

Dar poate problema cu programele nu este de la televizor, incearca sa scanezi si dupa programe Digitale si Analogice sa vezi. Sau daca ai un receiver de la un furnizor de servicii tv, atunci treaba sta altfel cu instalarea. Dar poate deja ai incercat aceste lucruri. Deci, suna la ei inainte, poti sa gasesti pe Google (Maps) programul si numarul de telefon de la magazinul respectiv. Sa nu mergi degeaba cu televizorul pana acolo.

Seara placuta in continuare! ^^

| IONY81 explică (pentru DoarBogdan):

Pe alt Tv merge, dar pe cel de la Altex nu...

| DoarBogdan a răspuns (pentru IONY81):

Pai poate nu ai configurat tu bine cand ai cautat programele. Daca este nou, nu ar trebui sa fie probleme. Ce televizor este?

| IONY81 explică (pentru DoarBogdan):

Unul slab... m.am prostit maxim... Hisens. Si de asta vreau sa fac retur si sa imi iau un Samsung sau LG

| IONY81 explică (pentru DoarBogdan):

Sper doar sa il pot returna... am emotii ca nu il pot returna, chiar dacă pe site zice ca pot...

| DoarBogdan a răspuns (pentru IONY81):

Au, da nici nu am auzit de denumirea asta. Italienii au dat navala in Altex :O
In acest caz incearca sa suni la ei prima data, cel mai bine happy Da, scapa de el.

| DoarBogdan a răspuns (pentru IONY81):

Lasa emotiile, tu nu ii cunosti, ei nu te cunosc. Returneaza oamenii obiecte in prostie mereu. Este strict un bun si un serviciu.
Si eu am returnat o gramada de lucruri si recunosc ca m-am simtit prost prima data, dar dupa a fost ok laughing

| IONY81 explică (pentru DoarBogdan):

Dar tu ce zici? Gen il pot returna nu? Te stresez si pe tine acum...

| IONY81 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc frumos! Doamne ajuta!

| DoarBogdan a răspuns (pentru IONY81):

laughing Nu ma stresezi, daca ma stresez din asta. inseamna ca nu am realizat nimic pana acum.
Stresul e aiurea, mi-am propus sa nu o fac niciodata big grin, dar asta este un alt subiect de discutat.

Cred ca poti. Bafta sa ai si o seara placuta!

| Wr3nch a răspuns:

Ai sunat la compania de unde ai cablu sau receiver? Poate e de la ei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

L-ai luat online?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca l-ai luat online poti sa-l returnezi in termen de 15 zile. Este lege in privinta asta, care prevede ca se poate returna orice marfa cumparata online, fara a fi necesara vreo justificare.
Asta deoarece, conform drepturilor cumparatorului, reprezentantul magazinului de unde cumperi marfa trebuie sa iti prezinte modul de functionare si daca marfa corespunde din toate punctele de vedere.
Daca ai cumparat aparatul din magazin nu cred ca il poti returna.