| DannY09145 a întrebat:

Buna! Am vrut s-ă cumpar o pereche de adidasi din piele dar aveam 42, 5 iar mie 43 imi vin bine iar vanzatorea insista s-ăi cumpar deoarece se vor lasa
Am facut bine că? Nu i-am cumparat? Iar daca am cumpart o pereche de adidasi care imi vine bine de cand i-am cumparat din magazin se vor largi chiar daca imi sunt la fix?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu te baza niciodata ca se intinde pielea, asta spun toate insa depinde de tipul de piele, caci daca era asa usor toti ne cumparam cu o marime mai mica.Corect spus este ca se muleaza dupa forma piciorului in laterale, marimea(lungimea in cm, din varful piciorului pana la calcai) nu se schimba. Pielea moale se mai largeste putin, intr-adevar, insa cea tare nu si te trezesti cu o pereche pe care o poti utiliza abia dupa ce o largesti la un cizmar, adica alti bani dati degeaba.Cumpara mereu in functie de cum se simte piciorul tau, preferabil spre amiaza si seara cand picioarele se mai umfla putin peste zi, nu dimineata.Vanzatoarele sunt acolo sa vanda, nu poti considera parerea lor obiectiva. Unele au intentii bune, altele doresc doar sa vanda.

| Dragobeta a răspuns:

Ai facut bine ca nu i-ai luat pe cei mici. Incaltamintea cedeaza pe largime nu pe lungime. Ai fi avut probleme cu ei.
Ceilalti, putin probabil sa se largeasca. Se vor largi doar daca ii pui pe calapod de largire sau daca ii incalta cineva cu piciorul mai lat.