| teodora24 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu dacă atunci cand închiriezi o garsonieră sau un apartament, trebuie sa plătești primele 3 luni o data sau pur si simplu prima luna,apoi a doua, si asa mai departe.Mulțumesc

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Normal ar trebui sa platesti prima luna plus o garantie care consta in cat face chiria pe luna.Adica 2 luni cum ar veni cam asa trebuie sa platesti.Dar asta depinde de proprietar si de cum iei chiria cu contract ce scrie acolo etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte putini cer asa mult, de obicei la inceput platesti prima luna + o garantie care valoareaza cat chiria pe o luna

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata se face asa cum te intelegi cu proprietarul. De obicei se solicita o garantie, egala cu chiria pe o luna sau 2 luni si apoi platesti lunar chiria, garantia ramanand separat, spre a acoperi si eventualele stricaciuni.

| RAY a răspuns:

Depinde asta pentru ca sunt si intermediari in joc, se poate lua si comision, avans, chiria pe 1, 2 luni inainte, pe net e plin de smecheri de astia

| Violleta2022 a răspuns:

Cand inchiriezi o casa sau un apartament trebuei sa platesti un DEPOZIT cat valoarea pe 1 luna de zile, bani care raman la propietar sau agentia pana termini chiria si pleci si atunci ii primesti inapoi.
Se mai plateste inainte banii pe inca 1 luna de zile sau pe 2 saptamani, depinde de contract.
Deci, tu trebuei sa ai bani cand inchiriezi ceva de plata a 2 luni de chirie (1 luna pentru depozit si 1 luna pentru chiria in sine).
Chiria se plateste intotdeauna inainte pe 2, sau 4 saptamani, cum este contractul.