| AlyRO a întrebat:

Bună!
Dacă doresc să iau în chirie o garsonieră sau un apartament, va trebui să plătesc dublu chiria prima dată?
Asta am auzit și nu știu dacă așa e.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu platesti chiria dubla in prima luna ci platesti chiria normala si o garantie egala cu chiria de pe o luna, daca asa se specifica in contractul de inchiriere.
Aceasta garantie iti este restituita la terminarea perioadei de inchiriere, daca ai platit chiria la zi, n-ai produs stricaciuni garsonierei si ai platit toate cheltuielile aferente garsonierei (energia electrica, gaze, energia termica si cheltuielile comune, dupa caz).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Platesti o GARANTIE la inceput, inainte sa intri in apartament, care are acceasi valoare cat chiria pe 1 luna.
garantie care iti va fi inapoiata la plecarea din apartamnet, dupa ce se face inventarul si inspectia casei, sa se vada daca nu ai stricat faramat sau distrus casa, peretii, mobila sau ce mai contine acea casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cam asta e practica. Prima luna plătești chiria +garanția pe o luna.