| anonim_4396 a întrebat:

Bună, de curând am observat un lucru ciudat!
Și anume : Am văzut că unele magazine online de îmbrăcăminte & încălțăminte reduc prețul unui produs, afișând totodată vechiul preț!
Iar peste câteva săptămâni, * ce să vezi, surpriză * constat că de fapt alt preț era și altă reducere este!
Am auzit că eMAG-ul a fost primul care creștea prețurile produselor substanțial peste valoarea cea adevărată a produselor; după care cu câteva săptămâni înainte de Black Friday le făcea reducere, dar nu foarte mult!
Nu v se pare acest lucru o hoție mascată de marketing?
Ce-i drept nu toate magazinele fac așa!
Și încă un amănunt, și anume * că, atunci când apare sezonul de reduceri, se vede * cât de mult au fost umflate vechile prețuri!
Nu vi se pare că "fură" cam mult la adaos?

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

De fapt pretul pe care ti-l arata nu e "pretul vechi", ci cel mai mare pret la care s-a vandut. In general pretul care l-a avut la aparitia pe piata produsul respectiv (de obicei atunci are un produs pretul maxim). Deci nu e nicio inselatorie.

| Lioana a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza reducerile. Nu cumpar niciodata ceva doar pentru ca e la reducere. M-am prins demult ca unele firme afiseaza un pret mai mare ca pret vechi si pun ca pret redus pretul care il aveau si inainte.
Hotie nu e. E o smecherie care functioneaza la cei insetati de reduceri.
Eu cand cumpar ceva ma uit daca produsul merita pretul respectiv, indiferent daca e sau nu la reducere. Evident caut acel produs in toate ofertele existente si o aleg pe cea mai buna.

| Brizbriz a răspuns:

Toate fac asta de black friday

totul e sa nu fi prost si sa verifici pretul pe ceva de gen compari.ro

chiar la eMAG am observat mai nou ca extensia pricy, cu care verificam de obicei preturile, acum, la produsele de pe site-ul eMAG nu mai da alternative, ci doar eMAG

totusi, la eMAG sunt alte avanaje, cum ar fi faptul ca si la vanzatori care nu sunt eMAG iti dau plata in 30 de zile sau in 4 rate, care pe mine ma coafeazawinking

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Este o ilegalitate.

| RxTx a răspuns:

Am fost zilele trecute la bleackfraidey la altex si numai lucruri pe care nu le-ar cumpara nimeni erau in magazin la propriu fizic reduse la pret si nici măcar alea semnificativ.
in rest lucrurile obisnuite erau exact la preturile normale de zi cu zi
De exemplu mi-am cumparat un rack pentru a pune un hdd extern sata in el si era la acelasi pret ca in toate zilele
am cumparat dvd-uri si erau la acelasi pret de zi cu si
am cumparat si alte lucruri pe care le-am cumparat cu preturile normale de zi cu zi
Eu cred ca acee este ziua fraierirlor care sa le cumpere in general nu zic la un anume magazin toate gunoaiele de care vor sa scape din depozite

| SingleForOne a răspuns:

Da, multe magazine online sau supermarketuri fac acest lucru, schimba prețurile după cum vor, oamenii simpli nu sunt atenti la semnificațiile prețurilor oamenii și studenții economici nu le dau importanta ("fiecare cu afacerea lui), iar instituțiile de reglementarea profiturilor și a prețurilor nici atât, doar să taxeze, și să-si i-a norma de venit (dacă nu sunt schimbări majore și/sau frecvente).

Mulți învață domeniul de economie, dar aproape nimeni nu dă importanță problemelor economice dacă nu-i afectează direct sau să nu fie o lecție de învățat doar ca sa i-a o notă bună sau un salariu/profit bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este hotie deoarece nu fura nimic, este oarecum inselatorie. Au tot primit amenzi dar este o vorba de genul "Daca primesti amenda nu este ilegal, este legal pentru un pret." In acelasi timp daca cumperi in functie de cat de mare este reducerea nu in functie de pret problema este si la tine(vorbesc in general).

| AdrianaBacescu a răspuns:

O hoție.

| Mihai0101 a răspuns:

Poti sa-i zici si teapa/inselatorie sau cum vrei majoritatea procedeaza cam la fel! Problema e ca statul nu ia nici o masura in jocul lor murdar.

| ediron a răspuns:

Salut, aceste tehnici pot fi semnalate la ANPC si nu scapa nepedepsiti. Mai mult de atat, poti verifica pe comparatoare de preturi cum este ixa.ro istoricul de pret ca sa fii constient cum e pretul situat.

| MERRYGRACE a răspuns:

Nu e prost cel care cere, este prost cel care da, poti vedea preturi convenabile cautand un produs in cel putin 10 magazine online.