| mrfirehands a întrebat:

Buna seara, am comandat un colet de la o persoana fizica si nu sunt multumit de ce am primit.
As vrea sa returnez coletul.
Ce fac in cazul in care persoana nu imi raspunde si nu am datele ei?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, fiindca nu este magazin sa-ti primeasca returul.
Doar inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata, cumparand second hand de pe site-uri unde ti se spune clar sa nu cumperi nimic de valoarea, daca nu te poti intalni cu vanzatorul sa poti vedea si testa produsul pe care vrei sa-l cumperi.
Se spune tot timpul, atat la televizor cat si pe toate site-urile de vanzari second hand, sa NU fiti tentati sa cumparati chilipiruri, ca aveti 99% sanse sa luati teapa, fiindca smecherii mizeaza pe naivitatea oamenilor.
Politia nu are ce sa le faca, fiindca nu-i pot prinde, deoarece ei folosesc telefoane cu cartela care o pot schimba, nu se inregsitreaza cu numele si adresa corecta si pot face ce vor online.

| relian a răspuns:

Depinde cum ai cumparat, sau cum ai facut plata. Daca ai platit cu cardul, la revedere, ai fost tepuit.Mai incearca inca odata, parca asa suna relcama aia nu? laughing

Cind cumperi online, fa-o prin PayPal, daca vinzatorul nu accepta, nu cumpara altfel, simplu.
Aia se intampla cand nu ai datele vinzatorului, inseamna ca fost tapa dea lui tepes laughing
Asa e cand esti prost, dar na naivi si de astia ca tine is destui, altfel nu ar mai fi astia care tepuiesc.

| mrfirehands explică (pentru relian):

Neamul tau ii prost.
Daca nu te poti abtine macar nu comenta

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ti-a dat teapa si ti-a pus ceva defect in colet, ce te face sa crezi ca o sa ridice coletul daca il trimiti inapoi si ca o sa-ti dea banii inapoi?
Singura solutie e sa faci reclamatie la politie desi cel mai probabil un politist o sa o sune sa vada daca puteti rezolva amiabil si in rest nimic altceva. Sau sa ii spui tu ca ii faci plangere la politie si poate o sa se sperie.
Tepele de genul sunt la ordinea zilei. De asta firmele de curierat au bagat optiunea de verificare colet deci nu mai comanda nimic niciodata de la persoane fizice fara sa ai optiunea asta

| Korkodeln a răspuns:

Nimic, retururile obligatorii sunt valabile numai pentru societati comerciale. Daca tranzactia a fost facuta printr-o platforma online, contacteaza-i pe ei, dar sansele sunt extrem de aproape de zero sa iti recuperezi banii.

OK, hai sa nu iti dau sperante degeaba, sansele sunt 169% zero.

| mrfirehands explică (pentru Korkodeln):

Cum naiba nu exista o lege si pentru asta? Am luat teapa de 500 de lei...
Idioata mi-a trimis scaune rupte si sa nu le pot returna?
Ar trebui lege pentru asa ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru mrfirehands):

Nu exista lege pentru prostie!
Pe toate site-urile de vanzari vechituri scrie clar: NU trimiteti bani si nu cumparati online produse scumpe daca nu va intalniti personal cu vanzatorul, ca sa verifici ce cumperi, tocmai pentru ca este pe riscul tau, sa iei teapa.

| Xena20 a răspuns:

Din păcate nu ai ce sa faci. Doar firmele sunt obligate să accepte retur in termen de 14 zile