| daniella_9169 a întrebat:

Stie cineva cat timp se fac citostatice pentru diagnosticul "carcinom in-situ", care sunt simptomele din timpul tratamentului cu citostatice si daca bolnavul are sanse sa se vindece? Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Iti pot zice ca simptomele sunt :voma, ameteli, dureri musculare, caderea parului, pierderea in greutate, lipsa apetitului etc. nu stiu nimic despre "carcinom in-situ". din pacate tatal meu face citostatice din august, deci de trei luni si de moment cancerul nu i s-a extins ci a ramas la marimea initiala, speram ca se va micsora. tratamentul cu citostatice depinde intotdeauna de corpul bolnavului, daca accepta tratamentul sau daca nu. din pacate cunosc persoane care au inceput tratamentul si nu au rezistat pana la sfarsit. cat despre timpul in care se face trataamentul pentru diaacnosticul care te intereseaza pe tine trebuie sa-l intrebi pe medic, doar el stie graviatatea bolii. toate cele bune si fii optimista.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei, pentru carcinomul in situ nu seface chimioterapie, rezectia chirurgicala completa si in imite de siguranta fiind suficienta. Mentiunea in situ arata exact cat deextinsa este tumora, nu asta influenteaza tratamentul.
Trebuie sa ne dai mai multe detalii legate de localizarea cancerului, ca sa inteleg de ce ar trebui sa faca chimioterapie pentru un carcinom in situ. Ma gandesc ca exista posibilitatea sa fie imposibil de rezecat chirurgical.
Daca singura leziune maligna este carcinomul in situ, pacientul se va vindeca 100%, dar exista iscul ca tumora sa recidiveze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de intins este carcinomul, numai medicul poate spune cat timp va face tratament.

| daniella_9169 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.