| Felys a întrebat:

Recent i s-a pus tatalui meu diagnosticul de carcinom urotelial papilar g1 bine diferentiat,a facut operatia si acum asteapta sa vindece rana sa inceapa tratamentul pentru cancer,cineva pe pe acest site,sau medicii care intra si stiu despre ce este vorba,poate cineva sa imi dea si vesti bune,s-a vindecat cineva de boala asta,cati ani a mai trait cel care a avut asa ceva, ce sanse credeti ca poate avea tatal meu sa se vindece avand in vedere ca boala s-a descoperit din timp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Carcinomul urotelial este un cancer mai putin agresiv, cu evolutie lenta si sanse bune de vindecare. Daca este intr-un stadiu incipient, dat fiind ca are si aspect microscopic favorabil (gradul de diferentiere g1), are sanse mari de vindecare cu tratament oncologic.

| Felys explică (pentru Brigaela):

Multumesc de incurajare, intr-adevar i s-a spus ca este tipul de cancer cel mai putin agresiv, dar stiti cum este, exista boala si asta pe mine cel putin ma face praf

| Brigaela a răspuns (pentru Felys):

Daca te face praf pe tine ca fiica, asta ii va scadea mult lui sansele de supravietuire si vindecare. Fiindca ii vei transmite starea ta si, astfel, il vei descuraja si ii vei oferi mult mai putina putere de lupta. Trebuie sa te gandesti mai putin la tine si mai mult la el. El are nevoie acum sa fii puternica si optimista, sa il sustii si sa il ajuti, nu sa iti fie mila de tine insuti. E o lupa grea, cea cu cancerul, si o castiga cei care gandesc pozitiv, lupta cu boala si sunt sustinuti din toate partile.

| 0rlando a răspuns:

Dacă nu apar alte complicații postoperatorii și are o stare de sănătate general bună, șansele de supraviețuire tind spre 100%, mai ales fiind gradul 1.

| Felys explică (pentru 0rlando):

Da,asa am citit si eu pe net, ceva de genul 90% supravietuiesc pe durata de 5 ani de la operatie, complicatii nu par sa fi aparut, operatia a fost efectuata cu o luna in urma, totusi voiam sa stiu exemple concrete de persoane care au supravietuit acestei boli care ma ingrozeste maxim

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Soramea a avut cancer si acuma e ok, si mama mea a avut si e ok, conteaza gradul care il are, poate depasi si 5 ani, asta nu se stie e la noroc

| 0rlando a răspuns (pentru Felys):

Nașul meu, ar fi un exemplu. Și el nu era la prima operație. A mai avut cancer de 2 ori în ultimii 15 ani și încă e destul de sprinten, pentru cei aproape 80 de ani ai săi.

| Felys explică (pentru 0rlando):

Ma bucur sa aud ca se poate totusi supravietuii bolii secolului, deci mai sunt sperante

| RAY a răspuns:

La biopsie ce grad avea cancerul? la ce organ?

| Felys explică (pentru RAY):

Este cancer de vezica urinara, nu i s-a comunicat gradul, dar nu a fost inaintat pentru ca operatia s-a efectuat pe cale urinara, a fost descoperit absolut intamplator la un eco de rutina, nu a prezentat simptome de nici un fel

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Trebuie sa i se comunice gradul la biopsie e foarte important, e foarte bine ca nu a afectat vreun organ esetial, de aia spus ca gradul conteaza, daca e gradul 1 nu-i mare risc e mic, la doi trebuie facut chimo si radio terapie, sa faca analize periodic de sange etc

| Felys explică (pentru RAY):

Inca nu stim gradul, luna aceasta spre final se intruneste o comisie de medici unde va fi evaluat, probabil atunci i se va stabilii gradul si tratamentul care va fi nevoit sa il faca, momentan e prea recent si asteapta sa se vindece operatia ca sa se poata intervenii cu tratamentele obisnuite in asemenea cazuri