| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Daca imi comand cateva produse de la BlitzWolf de aprox 100 eur, am de platit vreo taxa?
Si cand vine imi ajunge la usa sau trebuie sa merg tocmai la granita tarii? Eu stau in Roman si langa este un sat Horia si este o vama. In caz ca e la vama e vorba de vama de la Horia sau de la granita?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vin din UE nu platesti nimic. Daca vin din alte tari nonUE nu vei plati nimic pana la 10 EU. Intre 10 EU si 149 EU platesti TVA. de la 150 Eu in sus platesti TVA si Taxe Vamale. La cele pana in 10 EU te anunta si-l ridici de la curier sau posta. Celelalte le ridici de la oficiul postal judetean care face oficiul de vama: https://goo.gl/FuFhxP

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru Salontanul):

Deci. Daca comanda mea e de 100 de euro si vine din China, trebuie sa platesc tva-ul. Si cum locuiesc in judetul Neamt, trebuie sa ma duc la Piatra Neamt ca sa ridic coletul. Cat este acel tva?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

19 Euro pentru ca este 19%. Trebuie sa mergi la: Piatra-Neamţ
Of.P nr. 4
Piatra-Neamţ, Str. 1 Decembrie 1918, bl. A14 0233/229826
L-V: 08:00 - 19:00 L si V: 09:00 - 12:00 Mi: 09:00 – 13:00