| Barsan_Paul-Nicolae_2000 a întrebat:

As vrea sa achizitionez un telefon. Daca comand de pe aliexpress sau ebay imi vine direct acasa sau trebuie sa ma duc undeva la un punct de colectare? Si daca coletul vine din UE trebuie sa platesc taxe vamale?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vine din UE, in principiu nu. Exista cateva exceptii. Livrare acasa nu prea vezi decat daca alegi o optiune de transport FOARTE scumpa care o sa iti includa si comisioanele vamale. Asa, daca mergi la posta, poate scapi de taxe. (Sfat: mergi fix cand se termina programul sa iti ridici coletul, sanse bune sa nu mai aiba aia chef sa te vamuiasca si pe tine...)

| anonimg a răspuns:

Este posibil ca sa nu functioneze in retelele din Romania. De aceea este recomandat sa il cumperi din Romania. Si daca se strica stai 2-3 luni dupa el pana vine acasa reparat?

| Mariamaria28218 a răspuns:

Dacă comanda e în jur de 10 euro nu plătești nimic decât produsul comandat. Decât dacă depășește 150 de euro atunci plătești și taxa vamala. Și îți trebuie card ca numai asa se plătește și comanda vine prin posta

| Barsan_Paul-Nicolae_2000 explică (pentru Mariamaria28218):

Asta stiu, pentru produsele venite din state non UE.Intreb daca se aplica acelasi lucru pentru coletele din UE.

| Barsan_Paul-Nicolae_2000 explică:

Mentionez ca pe site zice ca coletul vine via DHL EU express(aliexpress). Zice ca nu trebuie sa platesc taxe vamale (custom charges). Site ul e de incredere iar comentariile sunt cat de cat pozitive