| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Ce părere aveți de cei de la flip.ro? Vreau să știu strict părerea celor care și-au achiziționat un telefon de la ei. Aș vrea să-mi iau un iphone 13 și nu prea îmi surâde gândul să-l iau de la ei. Da, sunt verificate, adică sunt în parametri optimi, dar să zicem că vinzi un telefon la ei pe site, îl ai de 2 ani, l-ai protejat foarte bine și e în stare excelentă sau poate chiar nou, totul funcționează ok pe el. După 3 luni de la achiziționarea lui, dintr-o dată se duce display-ul. Acum dacă stau să mă gândesc au și garanție, dar când e nou e nou, nu folosit de altul și vândut mai apoi ca nou. Ce părere aveți?

2 răspunsuri:
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Salut!

Eu am cumpărat 2 Iphone-uri de la ei până acum un Iphone 5s, categorie estetică bun și un Iphone 7, categorie estetică excelent. Ambele telefoane perfect funcționale.
În momentul de față folosesc Iphone-ul 7 pe post de telefon principal. Îl am de 3 luni și până acum a mers și merge foarte bine. Am dat pe el 750 de lei + cablu + transport m-a dus undeva la 800. Pentru un Iphone 7 vechi și utilizat, 800 de ron este multicel, dar eu i-am plătit prețul deoarece nu am fost dispus să plătesc mai mult de această sumă pe un telefon nou. Și la 800 de lei nu prea văd ce telefon ți-ai putea lua nou să fie și smart și să le aibă pe toate cum se zice. Plus că cei de la flip au avut o ofertă în acea perioadă și mi-au dat 2 ani garanție. Dar la cum se mișcă telefonul, nu cred că am nevoie de garanție, chiar dacă este vechi mai duce 2-3 ani fără probleme, având în vedere faptul că bateria este 100% la sănătate.
Dacă vrei părerea mea, eu recomand flip.ro. Este un serviciu ok în mare, cel puțin la partea de cumpărare. Eu în schimb nu recomand să vinzi nimic la ei, deoarece vor trage prețul în jos. Interesul lor este să plătească cât mai puțin pentru telefoane, pentru a le putea revinde cu profit cât mai mare, având în vedere că au multe cheltuieli, angajați, cutii, accesorii, scule să verifice și să le repare, softuri etc...
Categoria estetică excelent, eu zic că este compromisul perfect. și prețul este puțin mai mic, și nici nu are foarte multe urme de uzură. Pot spune că sunt insesizabile. Iphone-ul ăsta 7 arată excelent happy. Are un singur mic punct undeva pe ramă. Ecranul nu este zgâriat. Bine eu l-am luat să îl folosesc. Nu cu gândul să îl menajez, că nici nu mai ai ce menaja că oricum este vechi, dar bun să îți faci treaba cu el. Eu mă refer că telefoanele din această categorie, în momentul în care le cumperi arată destul de bine.
Acum mai departe tu știi de ce ai nevoie...

| BMaryB a răspuns:

Am cumpărat de pe flip.ro un Samsung A41, durează foarte mult pana sa fac o poza sau pana sa se deschidă o aplicație de ex. Percuteaza greu, nu e ca nou.