| AlexAL275 a întrebat:

Vreau și eu un televizor bun 4k până în 1.500 de lei

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu exista televizoare cu plasma 4k, rezoluția maxima la acest tip a fost 1080p din câte știu.
Televizoarele cu plasma nu se mai fabrica de prin 2014, uite extras de pe Wikipedia :

In late 2013, Panasonic announced that they would stop producing plasma TVs from March 2014 onwards.[60] In 2014, LG and Samsung discontinued plasma TV production as well,[61][62] effectively killing the technology, probably because of lowering demand.

Ce cauți tu se numește LED TV, sau dacă întorci banii cu lopata, OLED sau QLED (asemănător cu OLED dar fabricat de Samsung).

Plasmele consumau de 8 ori mai mult curent decât tehnologia LCD si de 10-12 ori decât tehnologia LED, și erau mult mai grele, de aceea au fost scoase din producție și îngropate în istorie.

| AlexAL275 explică (pentru NLS):

Mulțumesc! Poți să îmi sugerezi un televizor bun până în 1.500 de lei? Aș vrea unul 4k. Dețin deja un televizor cu ecran curbat Samsung( 4k, LED, 138cm ), dar vreau să-l schimb deoarece este prea mare pentru camera mea.

| NLS a răspuns (pentru AlexAL275):

Https://www.emag.ro/......DDLQ9SBBM/

https://www.emag.ro/......D890Z1BBM/

https://www.emag.ro/......DMTRVFBBM/

https://www.emag.ro/......DKD0HSBBM/

Al meu e de 108 si mi se pare potrivit pentru privit de la 3-3, 5m

Dintre Samsung si LG, ambele sunt aproape la fel, insa eu as merge pe LG.
Samsung acum 6-7 ani au avut rata de defectare si retur uriasa, pentru ca au apelat la condensatori ieftini, pentru a-si maximiza castigul.
Vazand ca nu e de gluma, au reintrodus piesele de calitate.
Am auzit de foarte putine LG-uri sa pice dupa 2 ani din senin, si un depanator de electronice mi-a zis sa aleg mereu LG fiindca se gasesc mai usor scheme pentru ele.

| NLS a răspuns:

Acesta e destul de ok pana în 1500.
Detin de aproape 3 ani un model foarte asemănător.
Meniul parea la prima vedere mai încâlcit, dar după 1 săptămâna de butonat, te înveți cu el.

https://m.emag.ro/......DDLQ9SBBM/

| Sonia822 a răspuns:

Din 2016 le-au stricat pe toate. Si Samsung, si LG vad ca draq