Întrebare recomandată | CriinaM a întrebat:

Buna tuturor happy Mi-as dori sa imi cumpar un telefon in rate de pe site-ul eMAG si m-ar interesa cateva informatii despre cum se procedeaza. Am citit cateva informatii cu obtinerea creditului si chestii de genul, dar daca eu vreau sa imi fac prin Cetelem, cum procedez cu actele pentru rate?
Ei imi cer anumite acte, cum ar fi : Copie de pe actul de identitate si Dovada venitului, dar nu inteleg cum le trimit lor actele acestea? Completez formularul si la livrarea produsului le dau actele cerute sau cum? Va rog ajutati-ma, dau funda!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand se cumpara online platesti tot, ratele se fac cand mergi personal la ei.

| mihai69 a răspuns:

Vei primi instrucțiuni ulterior. Probabil va trebui să te duci la un „oficiu" al Cetelem (pe la vreun supermarket, de obicei pe-acolo-și fac ăștia veacul). Apoi aștepți.

| Brotacelul a răspuns:

Pentru achizitia de produse in rate trebuie sa mergi personal la eMAG - au un birou acolo unde trebuie sa te prezinti cu actele necesare, iti depui dosarul pentru obtinerea cardului de credit (banuiesc ca asta vrei - cel cu 12 rate, dobanda 0). Dupa cateva zile te anunta daca ti s-a aprobat cardul respectiv si te informeaza care este limita de care beneficiezi. Dupa ce primesti cardul, poti sa iti cumperi ce vrei de la eMAG (nu online, ci direct din magazin) - in limita permisa, bineinteleswinking

PS: Acelasi lucru e valabil si pentru creditul de consum de la Cetelem, pe care eu personal nu-l recomand.

| MusicON95 a răspuns:

Si eu am cumparat de pe eMAG si nu mi-a trebuit niciun act doar am lasat acolo datele personale si un nr. de telefon! happy

| RobberTh a răspuns:

Orice magazin 'care se respecta' iti imping pe gat telefoane/alte lucruri in rate, daca nu ai cu ce sa le cumperi. Te gandesti ca atunci cand iti faci acea rata o sa te jupoaie de bani si nu iesi deloc avantajos, ci in pierdere. ex: telefon la liber 1.000 ron, telefon platit in rate: 2.000 ron, deci cam ceva de genu va fi. Sigur ca stie oricine 'portita' cu rate si ca te aduce in pierdere dar am reamintit happy

| asdfas1234 a răspuns:

Nu stiu exact raspunsul, dar am auzit ca este cineva pe www.redzmax.com care te-ar putea ajuta. Baftă