| ionut55valentin a întrebat:

Buna vreau sa stiu ceva desppre lentile. daca pe. Siteul de pe care vreau sa cumpar lentilele scrie ca su t 6 lentile, inseamna ca sunt 3 perechi pentru 3 luni sau 6 perechi pentru 6 luni
Daca eu port ochelari cu dioptria 0, 25 acceasi diptrie eate si la lentile?
In pachet primesc lichid? daca da imi ajunge pentru 6 luni?

Răspuns Câştigător
| Lentiamo a răspuns:

Salut Ionut. Dacă scrie 6 lentile, înseamnă că vor fi 6 lentile în cutie. Fiecare lentilă din aceeași cutie are aceeași parametri ca restul. Deci, dacă ai dioptrii diferite la fiecare ochi, vei avea nevoie de 2 cutii diferite (de obicei ai pe pagini opțiunea pentru ochi stâng și cea pentru ochi drept).

În ceea ce privește dioptria - MERGI LA MEDIC și cere prescripție medicală pentru lentile de contact (e diferită de cea pentru ochelari). Cere-i medicului să-țin recomande și o marcă de lentile. Medicul va trebui să îți dea și regulile de igienă pentru folosirea acestora. Ia-le în serios, pentru că ochiul e ca o rană deschisă - absoarbe germenii foarte repede. Cazul de mai jos să nu te sperie, ci să te țină în gardă.

Cât despre cumăratul online - noi suntem pe piața europeană de 8 ani, ne numim Lentiamo, compania noastră vinde în peste 14 țări, inclusiv UK, FR, ES, IT etc, - http://www.lentiamo.ro/. Eu sunt Petru și dacă suni, dai de mine și te pot ajuta cu mai multe detalii.

Sper că te-a ajutat răspunsul meu.

1 răspuns:
| dannys a răspuns:

Eu a-si zice sa nu iti cumperi lentile de pe site.Mai bine mergi la un oftamolog si consulta te cu el ca poate ochii tai nu aceepta lentilele.Si acum cateva saptamanii am vazut un caz la stiri ca un baiat a fost la un pas a orbeasca din cauza unor lentile cumparate de pe net.
http://www.gandul.info/......l-14857368