| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce este mai bine sa porti ochelari sau lentile de vedere.am probleme cu vederea si totusi nu as vrea sa port ochelari.sadce ma sfatuiti. vreau sa stiu totul despre lentilele de vedere.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numesc lentile de contact, nu de vedere. Eu port si ochelari si lentile de contact. Ochelarii sint mai comozi, ii pui si-i scoti cind ai chef. Dar ai un cimp vizual mai redus si pe deasupra, este deranjant ca-ti aluneca mereu, cind transpiri si trebuie sa-i tot ridici. Lentilele de contact stau bine mersi pe ochi, lipite de cornee. Corneea fiind putin bombata, face ca lentila sa se aseze perfect centrata, deoarece are si ea forma concava si chiar daca o misti putin, ea aluneca la loc in pozitia corecta. Ai cimpul vizual maxim si e super. Doar ca sint pretentioase. Trebuie sa te speli pe miini inainte sa le pui si cind vrei sa le scoti. Dupa ce le scoti, trebuie sa le cureti cu o solutie speciala si apoi sa le scufunzi in solutie, minim patru ore (asta depinde de solutia folosita, unele necesita opt ore). Cind le scoti din recipient sa le porti, recipientul trebuie spalat. Nu le poti pune si scoate mereu, ca pe ochelari si uneori e frustrant lucrul asta. Nu poti dormi cu ele, pentru ca dupa putin timp, daca deschizi ochii, lentila se usuca si trebuie sa-ti picuri o solutie in ochi, ca sa umezesti si lentila si ochii. Solutia asta, trebuie s-o porti la tine, pentru ca se mai intimpla sa-ti intre praf in ochi si ai nevoie de ea. Daca-ti cade accidental o lentila, ai alta solutie pe care o folosesti ca sa speli lentila. Sint o gramada de chestii care le face pretentioase si pina la urma te apuca nervii, asa ca revii tot la ochelari. Mai e o treaba importanta. Eu la prima incercare nu am reusit sa-mi pun lentilele, mi-am inrosit ochii dupa jumade ora de incercari si a trebuit sa renunt de usturime. In timp insa te deprinzi si ajungi sa-ti pui lentilele in citeva secunde, fara sa te mai uiti in oglinda si sa le scoti la fel de usor. Dar la inceput, dupa ce reusesti sa ti le pui, pina te obisnuiesti, pierzi si un sfert de ora cu asta. Dureaza cam o luna, poate doua, pina reusesti sa le pui usor. Pff, am scris mult? Ca in ferestruica asta nu vad... laughing M-am facut inteles? Am uitat ceva? laughing

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Lentilele de contact se folosesc mai mult atunci cand este o diferenta mare de dioptrii intre cei doi ochi sau miopia este mare.Au dezavantajul ca sunt mai greu tolerate, ca trebuie o igiena corespunzatoare. Oricum indiferent de forma pe care o alegi, nu lasa netratata boala punand mai presus frumusetea decat sanatatea!

| leave78 a răspuns:

Salut. Folosesc ambele variante, si lentile si ochelari. Problema este ca daca ai o zi lunga - care incepe dimineata si se tarmina tarziu in noapte - de exemplu o sambata in club - ochii se resimt, incep sa usture si ai un discomfort accentuat daca porti lentilele, asta pentru ca durata indicata e purtare este undeva pe la maxim 12 ore. O alta problema este ca nu ai voie sa te freci la ochi, oricum nu in mod viguros, risti sa scoti lentila sau sa o bagi sub pleoapa. Ochelarii sunt comozi, mai ales au avantajul ca daca te bagi in pat la un film nu e problema daca atipesti, decat poate ca risti sa indoi ramele. Daca optezi pentru lentile, trebuie sa ai o igiena parfecta a mainilor atunci cand le pui sau le scoti. Un plus pentru lentile ar fi acela ca lentila sta exact in acelasi loc tot timpul, deci geometric vorbind, corecteaza perfect problema de vedere, spre deosebire de ochelari, pe care ii tinem ba mai sus, ba mai jos. Mie de exemplu de cand port lentilele de contact mi s-a oprit avansarea miopiei, ori poate fi si varsta care a facut asta - lentile port de la 20 de ani, iar acum am 31. Spre deosebire de Andrei, eu am doar doua substante - una in care stau, cu care se spala si se deproteinizeaza, si lacrimile artificiale, pentru situatii cand iti simti ochii uscati - o patesc de regula de la aerul conditionat. Nu folosesc asa de multe substante intrucat folosesc lentile cu 30 de purtari, deci nu apuca de exemplu sa se incarce cu proteine lentila, ca o schimb repede. Daca ai miopie mare, e indicat sa folosesti lentile, pentru ca lentilele de ochelari ar fi grele - desi acum exista lentile din sticla organica cu un coeficient de refractie diferit de sticla normala, ceea ce prmite subtierea lentileleor. La aceasta se adauga faptul ca plasticul respectiv e mai usor decat sticla, la acelasi volum. As vrea sa mai adaug ca folosesc lentile de contact de 11 ani si nu am avut probleme cu ochii decat o singura data - o conjunctivita usoara. Mai vreau sa spun ca in general medicii la care am fost, in proportie de 60% ar fi recomandat ochelarii, pentru ca purtarea indelungata a lentilelor poate duce la aparitia unor probleme serioase cu ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc doar lentile de contact de 2 ani si sunt multumita.Sunt pretentioase, necesita o igiena maxima, dar sunt foarte comode, uiti ca ai probleme cu vederea.Eu folosesc lentile pe care le schimb lunar, nu dorm cu ele si evit sa plang atunci cand le port(in limita posibilului!), m-am pus odata pe plans si dupa ce m-am linistit am vazut in ceata toata ziua, pierdusem una! Dar eu nu as da lentilele pe ochelari, nu suport sa am vederea ingradita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, uitasem un amanunt. Eu am ales lentile care pot fi purtate 16 ore pe zi. Sint si de durata mai scurta si mai sint si unele permanente. Dar in cele permanente nu am incredere. Ochii mai trebuie sa stea si liberi, sa respire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna am si eu lentile de vedere, dar acum mi-am luat si cu culoare numai ca nu imi dechide ochiul deloc, trebuie sa iau un anumit fel de lentile eu am ochii caprui inchis spre negru si mi-am luat verzi evergreen numai ca nu e nici o schimbare tot la fel se vad si nu stiu dc

| Andrei_6051 a răspuns:

Eu ti-as recomanda ceva natural ca sa vezi clar si nu iti mai trebuie nici ochelari nici lentile. daca vrei sa nu mai ai probleme cu vederea iti recomand www.renuntalaochelari.com