| DIGIT4L a întrebat:

Am facut comanda de la Emag pentru un produs,dorind sa'l platesc in rate cu Cetelem, dn curiozitate am cautat pe net informatii despre aceasta firma si nu mi-a placut ce am gasit sad. multi oameni se plang ca au platit mai mult decat trebuia.
Posibil sa am probleme din cauza acestora?

Ce ar trebui sa inteleg de aici?:
CONDITII FINANCIARE TRANZACTIE IN RATE FIXE *:
1.1. Valoare Tranzactie in rate fixe (total factura - avans)**: 1.349, 99 LEI;
1.2. Nume Comerciant: EMAG WM "VIRTUTII2095313;
1.3. Referinta factura: 12429780;
1.4. Dobanda fixa: 33, 00%/an;
1.5. Comision de administrare Tranzactie in Rate fixe :0, 00 LEI (suma fixa scadenta si datorata lunar, inclusa in Rata);
1.6. DAE: 38, 40%;
1.7. Numar rate: 18;
1.8. Durata: 18 luni;
1.9. Valoare rata lunara (include prima de asigurare facultativa***, dupa caz): 103, 19 LEI;
1.10. Valoare totala platibila: 1.728, 90 LEI;
1.11. Termen Reflectie: NU ESTE CAZUL;
1.12. Rata cadou****: NU ESTE CAZUL; Interval de acceptare Rata cadou: NU ESTE CAZUL;
1.13. Serviciu amanare la plata (Joker)*****: DA;
1.14. Pachet asigurare facultativa: DIMK;
1.15. Prima de asigurare lunara: 7, 14 LEI"

Produsul pe care doresc sa il achizitionez costa 1350 lei.

Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Pai normal ca la orice rata vei plati mai mult decat pretul real, de exemplu produsul tau la pret initial era de 1.349, 99 lei, platit in rate e in asa fel gandita incat ei sa fie in castig pentru companie, 1.728, 90 LEI(valoare total platibila) pentru ca e acea dobanda, dar stai calm, nu e nimic in neregula e o rata normala, tu trebuie sa platesti fix suma care ti se cere lunar pe durata a 18 luni, din cate am vazut! Si gata :p oricum poti cere mai multe detalii atuni cand te duci sa o platesti.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca vei plati mai mult ca de aia faci rata, sa platesti si dobanda. Acum depinde de termenii si conditiile in care iti faci cardul de credit