| Bianca1203 a întrebat:

Bună ziua! Am si eu o intrebare... Dacă vreau sa achiziționez o pereche de Nike-uri de pe OlX la jumate de pret, de care sa iau? Made in Indonesia sau made in Vietnam? Am vazut si made in China.Stiu ca sunt fake - uri, dar nu-mi permit sa-mi iau papuci la 500 lei. Idei si păreri, răspunsul câștigător il voi alege in curand.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Sunt la fel toate.Si tu zici ca sunt fakeuri, insa cei pe care ii consideri originali sunt manufacturati tot in aceste tari. Diferenta e ca pentru a fi finalizati, sunt transportati in alta tara, unde li se mai adauga o eticheta interioara sau un siret, iar pe final va scrie ca sunt produsi in tara respectiva.Dar de fapt produsul a fost asamblat in proportie de 90% intr-o tara cu forta de munca ieftina.

Asta e valabil si pentru genti de lux sau alte cele facute in India, China, dupa care le duce in Italia de exemplu, le finalizeaza cu un fermoar si inca ceva si bam: ai o geanta made in Italy, conform etichetei.

Este ipocrizie si o manevra mizerabila din partea UE, ca permite asa ceva, iar de gigantii care fac profitvdin urma oamenilor saraci si mint clientii nu mai zic.Sau sunt pantofi produsi integral in Rusia, dar ambalati in China. Exemplele absurde pot continua. Exista document are pe tema asta.

| Bianca1203 explică (pentru dullcat):

Te cred, dar de exemplu, in 2019 am cumpărat niste adidasi Adidas, de atunci si pana acum ma țin si nu s-au rupt. Pe când niște Pume de 100 lei s-au rupt in 6 luni. Despre asta vorbesc, despre calitate. Apropo, adidasii Adidas i-am achiziționat cu 100 lei si sunt extraordinari de buni.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna, da cu banu. Nu prea conteaza

| relian a răspuns:

Dullcat bate cimpii laughing Auzi la ea is la fel, doar ca nu stiu ce se mai pune o eticheta de catre alta tara laughing

Grele de tot. Uite cum sta treaba.Luam o firma Nike ca tot spui de astia, au fabrici in China si pe unde mai au. Acei pantofi, papuci is design de catre firma Nike, chian doara executa ce aia le spun, dupa ce aia fac pantofii, cineva ii verifica, sa fie conform cu cea spus proprietarul, adica Nike.

Ok deci cam aia is pantofii Nike.Ce fac chinezii? Bga si ei pantofii asemanatori cu Nike, dar calitatea nu se compara, de aia le zice chinezarii, de fapt nici nu pot scrie Nike pe ei exact ca brandul respectiv.
Cu alte cuvinte is niste copii ale unor produse, pe care chinezii le fac, stiind ca sunt f multi oameni saraci si naivi, cam despre asta este vorba.
Nu ce spune dullcat.Nu te pune nimeni sa dai 500 de eli pe papuci, normal pe unia ii gasesti si fara inscrisul ala Nike cu 20 de lei laughing exact la fel, doar ca probabil is facuti din alt material.

Am luat si eu odata asa de proba, ceva chinazarie, din china, nu pantofi, este exact ce se spune chinazarie laughing adica bani irositi, nu-s bune produsele alea de nici o culoare, mai bine iti iei ceva de la RO din piata.
Nu are cum Italia de exemplu sa puna eticheta si sa zica cas facuti in Italia daca ei is facuti in china.
Dulcatt inca odata zic, bate cimpii, eu aici vad tot felul de chestii, care is facute in china scrie clar facute in china, altele scrie facute in Itlay, pai acolo is facute, sau USA, nu exista sa se intimple ce spune fata asta care se crede atotstiutoare laughing

Manevra mizerabiula din partea UE laughing Auzu si tu facuti in Rusia dar ambalati in china, da are dreptate, dar asa si scrie pe acel produs, fabricat in Rusia, ambalat in china, nu are cum sa scrie altceva.

Voi credeti ca produsele alea scumpe costa doar ca pun aia o eticheta si gata aia e tot? In primul rind costa scump pentru ca is alte materiale folosite decat acele chinzarii, fake cum le ziceti, apoi brandurile nu-s vindute direct de la un depozit chinezesc catre client, Is duse cu posta, ajung in tara respectiva, acel branbd plateste taxe acelei tari si tot asa, acel produs trec e prin multe etape, de aia e mai scump, dar in primul rind e calitativ, asta comparativ cu chinezarii, adica conceptii sau copii chinezesti.

Aici in state majoritatea lucrurile is facute, ATENTIE facute in china, dar nu-s design chinezesc, is proietctate in america, chienzii doara executa ce le spuna astia, deci acel produs trebuie sa corespunda unor norme de calitate etc.

Ce cumparati voi fake alea le fac chinezii intr-o cotet si de acolo le trimit direct voua, de aia is ieftine, plus calitatea e cum am spus, mai bine cumperi din piata, iesi mai bine, nu va mai agitati atit sa scrie pe nu stiu ce produs nu stiu cew chestii, cu ce va incalzeste faptul ca scrie pe acele produse Nike?
Milioanarii se imbraca si se incalta cu produse pe care nu vor sa scrie nimic, la fel si eu, ba eu le mai tai si etichetele laughing ca ma derajeaza.

Cum am spus dullcat bate cimpii spune asta asa doara din povesti, din ce credea ea.Eu spun din ce vad, din ce am, am numa haine de braduri de astea Nike, Polo, Tomyy etc, dar nu cu inscrisuri, nu-s curios, asa ca stiu diferenta, pentru ca merg in vacanta in RO si vad, pentru ca am rude ce le trimit de aici haine si ei stiu, pentru ca au si ei chinezarii, pentru ca le spala, le poarta si vad diferenta.

| relian a răspuns:

Vrei haine, pantofi ieftini si buni? Cumpara direct din america, dar cauta cei in sale sau clearance, gasesti nu cu jumate de rpet, cu un sfert de pret, uneori si citiva dolari dealde 6 dolari laughing

Ori daca ai pe careva pe aici, spune-i ce vrei, ala iti cumpara asa in timp, gasesti f ieftin, cand vine acolo in vacanta iti aduce, ori pe poate trimite pachet ieftin, ajunge direct la usa ta, fara ca nimeni sa umble in acel pachet, direct la usa ta, fara sa platesti absolut nici o taxa nimanui, doar transportul nu mai stiu cit, 2 dolari pe kg sau mai mult, nu mai stiu acu cit so fi facut.

Eu asa trimit lucruri in RO, am trimis pachete, zeci, nu de astea de 1 kg de zeci de kg laughing mai fac poma acum zic romanii, cand fac curat prin closet, am lucruri cu eticheta pe ele niciodata folosite, iau altceva, asa care nu-mi mai plac le dau la rude, la vecini prin RO.

Dar nu te gandi ca le cumpar cu bani ce scrie pe eticheta, le iau f ieftin, ti-am zis mai jos uneori de sfert de pret.
Asa cum ai spus si tu, am si eu Nike ATENTIE, din 2009 de aia AIR, soro aia da pantofi, adevarati, dar is singurii pe care am dat bani si pret intreg laughing aia nu-s la reducere niciodata asa ca am dat 160 $ perechea si am 3 perechi, e verzui si 1 portocaliu.

Papuci am vazut balamuc, dar is facuti naspa de tot si Nike si adidas si orice brand de asta, numai timpenii laughing
Ce vreau sa iti spun? Nu te gindi ca daca Nike face nu stiu ce pantofii super buni, de acum orice face Nike gata e lucru bun, nici pomeneala, fac destule rebuturi laughing adica lalaieili etc.

Ce trebuie sa stii? Sa afli cine face papucii cei mai buni, nu ai nevoie sa scrie pe ei Nike, ai nevoie de calitate, iar papuci buni nu face nike, nici adidas nici mai stiu eucnare firma de astea f cunoscute, altii fac papuci buni.

Uite Polo fac si ei pantofi, sport si de oras, dar dupa mine is niste rebuturi laughing asa face fiecare, toti fac produse multe, zic ca scoat ceva bani, chiar de costa putin se aduna.
Nu ai vazut, toti acu fac parfumuri laughing sa fim seriosi, face Polo parfumuri cand ei se ocupau de facut haine.Normal ca parfumul lor nu se compara cu a mai stiu eu brand de asta care face numa parfumuri.

Deci trebuie sa cauti pe aia care fac produse de calitate, nu doar cai brand.Nici un brand nu face toate produsele de calitate, absolut toate, fac si de alea mai ieftine, deci calitatea e slaba, dar sa poata cumpara si ala mai sarac, sa se simta si ala bine ca are nu stiu ce tricoul lalaiala pe care scrie Ralph Lauren laughing

Un produs nu conteaza unde este facut, conteaza sa fie de calitate. Vrei haine, pantofi, zi-mi mie, cand trimit acasa iti bag si tie un pachet laughing bine tu platesti nu eu laughing dar ca idee nu ma doare mina sa trimit un pachet cuiva.
Sincer am mai cumparat pentru 2 persoane, bine de acasa de la mine din RO, oamenii au platit, au dat banii lui mama, dar erau vecini pe acolo.

Cum am spus cauta pe cineva care e pe aici si il stii bine, sau va stiti si iti poate cumpara lucruri f bune si ieftine.