| AdycuThebest a întrebat:

Cam cati bani ar trebui sa am ca sa dau comanda de pe ebay america de un obiectiv 18_200 pt Nikon? drumul +obiectivul. fundawinking

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respecta intocmai in ordinea scrisa de mine
1) asigura-te ca ai un card bancar VISA, VISA ELECTRON, VISA GOLD, MASTERCARD, etc sau orice card care suporta plati pe internet. Informatii pe care le culegi de la banca unde ai contul tau in LEI (am scris LEI ok!) Poti sa ai si cont cu valuta desigur.
2) Creeaza-ti un cont la PAYPAL, si treci prin procedura de verificare card.
3) Completeaza ABSOLUT corect toate datele la PayPal, nu face pe desteptu' cu ei ca pierzi. PUNCT!
4) Completeaza un telefon in PayPal ....in caz ca, coletul tau este oprit la vama pe acel telefon te vor contacta
5) Nu face o cumparatura SCUMPA la inceput, iti va fi blocata si nu vei putea face nimic, (vezi punctul 3!)
6) Fa-ti cont pe EBAY, completeaza datele de livrare corect, cu ale persoanei care va ridica coletul de la "Orificiul" Postal, atentie ca datele de pe Paypal cu cele din EBAY trebuie si numele trebuie sa fie absolut identice (vezi puntc 3!, again)
7) Fa prima comparatura de cativa dolari pana in 10 dolari (recoamndabil), pe vremea mea cand am facut eu contul era o limita pentru cumparaturile initiale, nimic nu este la voia intamplarii
8) asteapta sa vina prima comanda pe care ai plasat-o pe EBAY, foloseste traking number-urile pentru urmarirea coletului.

Aceste informatii se pot complica EXPONENTIAL daca nu respecti punctul 3!

In functie de valoare, ce tip de obiect este ceea ce ai comandat ti se solicita sau nu de catre vama romana taxe suplimentare, daca valoarea este neglijabila nu ti se solicita nimic. Nu platiti nici un TVA sau alte prostii decat daca ti se solicita de catre VAMA ROMANA.
Am comandat de zeci de ori (pe an!) de pe EBAY, stiu ce spun, deja au trecut ani buni.

| AdycuThebest explică:

Pai imi poti da un raspuns cam cat ar costa un obiectiv 18-200mm pentru Nikon+transport?