| anonim_4396 a întrebat:

Cand e bine sa iei peste ca sa aiba si icre?

6 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Daca cumperi pestele de la braconieri in perioadele de prohibitie vor fi plini de icre.

mira
| mira a răspuns:

Conteaza cand cumperi pestele.Pescuitul este interzis in perioada cand are icre.Asa ca in magazine rareori poti cumpara peste proaspat cu icre.Vanzatorii sunt mai priceputi si recunosc usor un peste cu icre pe care il curata ei si vand icrele separat. Poti cumpara peste direct de la pescari si le poti cere un peste cu icre. Ei iti demonstreaaza asta apasand usor burta pestelui din care incep sa se scurga icre.Se pot folosi si icrele pestilor congelati, dar sa ai grija sa nu fie amare, fiindca uneori se sparge fierea in ei.De fapt, ce fel de icre doresti? Cele mari(stiuca sau crap)sunt deja scoase.Si din cele mici insa se poate prepara ceva gustos.Succes! Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Oricand, daca pestele este viu, cand cumperi.
Insa nu-ti recomand consumul icrelor din pestii morti, deoarece icrele pot fi vechi si prezinta grad inalt de pericol de intoxicatie!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu cateva zile in urma am luat 3kg.de scrumbii sarate(dar numai cu numele). Am scos de la ele un borcan de 500ml.plin cu icre.Au fost super.

| mariazet45 a răspuns:

Toamna. Aveam o ruda care a murit in post si trebuie sa ii facem praznice cu peste, in juru datei de 30 noiembrie luam in fiecare an cate un bax de peste congelat, va spun ca scoatem icre si servim la praznic si mai si ramane. Am scos dintr-un bax de peste de 20 de kg un borcan de 1 kg de icre. Preparate va dati seama ce multe icre facem.

| danonino girl a răspuns:

Poi eu de fiecare data cand am cumparat peste mereu avea icre...mai rar pestii congelati... dar daca iti cumperi peste proaspat eu cred ca o sa aiba